Środa, 26.06.2019

Nie przepłacaj na OC - sprawdź jak możesz zaoszczędzić

  • 29.03.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Nie przepłacaj na OC - sprawdź jak możesz zaoszczędzić
Po co przepłacać za OC, skoro można kupić je taniej? Tylko jak? To proste – wystarczy, że zastosujesz się do porad, które prezentujemy w poniższym artykule. Przedstawiamy 5 sprawdzonych, bezpiecznych, legalnych i skutecznych sposobów na tańsze ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

1. Znajdź najtańszą ofertę

Ubezpieczenie OC jest regulowane ustawowo, tzn. jego warunki określa Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zmiany w jej zapisach mogą wprowadzać wyłącznie parlamentarzyści, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają prawa oferować innych warunków. To oznacza, że każde OC jest identyczne i gwarantuje taki sam zakres ochrony, w związku z czym bez względu na cenę zawsze otrzymujesz jednakową polisę.

Ponieważ każde OC jest jednakowe, przy wyborze oferty powinno się uwzględniać jedynie cenę. Mianowicie im tańsza polisa, to tym lepiej z punktu widzenia klienta, kierowcy. Bo skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać, prawda? Nie pozostaje więc nic innego jak tylko znaleźć najtańsze ubezpieczenie, np. OC online na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Za pomocą tego narzędzia w kilka minut wyliczysz indywidualną składkę w wielu towarzystwach, co znacznie ułatwi, wręcz zautomatyzuje poszukiwanie najkorzystniejszej cenowo oferty.

2. Zbieraj zniżki za bezszkodową jazdę

Czy wiesz, że każda wyrządzona przez Ciebie szkoda na drodze pozbawia Cię zniżek, a co za tym idzie – skutkuje droższym OC? Z pewnością zdajesz sobie z tego sprawę, podobnie jak z tego, że dzięki bezszkodowej jeździe przez 12 miesięcy otrzymujesz zniżki w wysokości 10%. Nietrudno wobec tego dojść do wniosku, że wystarczy kilka jazdy bez żadnej szkody w ruchu drogowym, żeby uzyskać maksymalne zniżki w wysokości 60%. Jak widać, bezpieczna jazda zdecydowanie popłaca.

3. Zrezygnuj z rat

Zdarza Ci się opłacać ubezpieczenie w ratach? To pozornie interesujące rozwiązanie w rzeczywistości nie daje wielu korzyści, ponieważ powoduje wyraźną podwyżkę składki. Mianowicie rozłożenie ubezpieczenia na raty sprawia, że do podstawowej ceny trzeba dodatkowo doliczyć 10-30%. Niemało, dlatego jeśli tylko sytuacja materialna Ci na to pozwala, opłać OC za jednym razem.

4. Dodaj kierowcę z dużymi zniżkami do dowodu

Najtańsze OC dla młodych kierowców, jak również dla niedoświadczonych kierowców można uzyskać poprzez dodanie do dowodu rejestracyjnego drugiego kierowcy, który dysponuje dużymi zniżkami, najlepiej w pełnym wymiarze 60%. Taki zabieg skutkuje obniżką składki nawet o połowę.

5. Wybierz auto z małym silnikiem

Zapomnij o szybkich i luksusowych autach, jeśli zależy Ci na tanim OC. Chcąc płacić jak najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie, wybierz raczej niewielki, miejski lub ewentualnie rodzinny samochód wyposażony w silnik o pojemności nie większej niż 2,0 l.

Grupa Tipmedia
Podziel się: