Środa, 26.06.2019

Ile płacimy za kredyt? A ile możemy oszczędzić?

  • 09.10.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Ile płacimy za kredyt? A ile możemy oszczędzić?
Kredyty pozwalają na realizację planów i marzeń, ale oczywiście nie są za darmo i wiążą się z określonymi kosztami. Jakimi? O tym piszemy w artykule, przy okazji zastanawiając się, jak można zaoszczędzić na kredycie.

Ile kosztuje kredyt

Koszty kredytu zależą przede jego rodzaju. Wyróżniamy następujące kategorie kredytów:

  • gotówkowe,
  • samochodowe,
  • hipoteczne.

Omówmy więc po kolei każdy z tych kredytów w kontekście kosztów. Zacznijmy od gotówkowych, które polegają na tym, że otrzymujesz pożyczoną gotówkę bezpośrednio na swoje konto i możesz zrobić z nią, co zechcesz. Są to najdroższe kredyty na rynku, a ich RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) waha się w granicach 10-20%. Stosunkowo łatwo je otrzymać – czasami wystarczy w tym celu wyłącznie oświadczenie (sprawdź kredyt na oświadczenie przez kredytowo.org).

Nieco tańsze są kredyty samochodowe, bo niekiedy można znaleźć ofertę z RRSO na poziomie nawet 5-6%. Standardem jest jednak rzeczywista roczna stopa oprocentowania o wartości 8-15%. Specyfika tego rodzaju kredytów polega na ich celowości, tzn. pieniądze są przekazywane od razu sprzedawcy auta i nie można ich w żaden inny sposób wykorzystać, a nie kredytobiorcy, jak to się dzieje w przypadku kredytu gotówkowego. Najlepsze i najbardziej aktualne oferty kredytów samochodowych zawiera porównywarka kredytowa kredytowo.org.

W ujęciu procentowym zdecydowanie najtańsze są kredyty hipoteczne, bo w większości ofert ich RRSO waha się w granicach 3-6%. Teoretycznie to bardzo mało, ale w praktyce nawet tak niskie RRSO generuje ogromne odsetki ze względu na długi czas spłaty zobowiązania. W końcu kupując nieruchomość, pożyczamy naprawdę duże pieniądze z reguły na odległy termin, nierzadko nawet 30 lat.

Jak zaoszczędzić na kredycie

Jeśli chcesz zapłacić jak najmniej za kredyt, wybierz ofertę z najniższym RRSO. Uda Ci się ją znaleźć przy użyciu porównywarek i rankingów internetowych, dzięki którym z łatwością wyłonisz najtańszy kredyt. W celu obniżenia odsetek warto także wnieść jak największy wkład własny, co jest szczególnie istotne przy kredytach hipotecznych i samochodowych. Poza tym można się zastanowić nad skróceniem terminu spłaty i wyborem rat malejących, co również redukuje ilość spłacanych odsetek.

Wiele banków kusi niższym oprocentowaniem kredytu w zamian za skorzystanie z innych, dodatkowych produktów, jak np. otwarcie rachunku osobistego czy zamówienie karty kredytowej. Jeśli te produkty są darmowe lub opłaty za nie są stosunkowo niewielkie, pójście na taki układ rzeczywiście może się okazać opłacalne.

Grupa Tipmedia
Podziel się: