Środa, 26.06.2019

Urządzamy kuchnię od zabudowy po krzesła barowe

  • 02.10.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Urządzamy kuchnię od zabudowy po krzesła barowe
Kuchnia to serce każdego domu. Dlatego warto dobrze przemyśleć jej aranżację, by była przytulna i praktyczna.

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

 

Pierwsze decyzje dotyczące kuchni należy podjąć już na etapie projektowania. Współcześnie to pomieszczenie jest bowiem wielofunkcyjne. Im więcej aspektów weźmiemy pod uwagę, tym nasza kuchnia będzie bardziej funkcjonalna. Zastanówmy się więc, czy chcemy łączyć kuchnię z salonem czy też nie. Obecnie żyjemy w szybkim tempie, przez co mało czasu poświęcamy na gotowanie. Jeśli już weźmiemy się za to, to nie chcemy zamykać się na domowników. Dlatego otwarta kuchnia jest bardzo praktycznym rozwiązaniem i umożliwia podtrzymywanie relacji rodzinnych. Co więcej, taki układ zachęca do wspólnego gotowania. Każdy bowiem znajdzie tam miejsce dla siebie. Wciąż spotykane są jednak zamknięte kuchnie oraz takie z osobną spiżarnią. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak dużych pomieszczeń.

 

Pięć stref kuchni

 

Wybór bryły kuchni pozwoli nam na odpowiedni dobór mebli. Podstawową zasadą towarzyszącą umeblowaniu pomieszczenia jest ta dotycząca stref. W kuchni bowiem powinniśmy wydzielić pięć stref, które muszą występować po sobie. A są to strefa: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania. Osoba praworęczna powinna rozmieścić te punkty od prawej strony, natomiast leworęczna odwrotnie. W ten sposób zapanujemy nad układem kuchni i nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem czegokolwiek. Strefa zapasów to przede wszystkim lodówka i szuflady do przechowywania żywności. Im są one bardziej pojemne, tym lepiej dla nas. Wielkość lodówki powinna być uzależniona od liczby domowników. Warto wziąć pod uwagę chociażby fakt, że w okresie świątecznym przechowujemy zdecydowanie więcej żywności. Strefa przechowywania natomiast to miejsce przeznaczone dla naczyń kuchennych. Tutaj mogą nam się przydać organizery do szuflad, które pozwolą efektywnie wykorzystać miejsce w szafce czy szufladzie. Trzeci punkt, zmywania, to miejsce dla zlewozmywaka z baterią. W tym miejscu możemy też postawić zmywarkę, o ile będzie nam ona potrzebna. Pod zlewem nie może również zabraknąć miejsca na kosz z odpadami.

 

Krzesła barowe – powiew nowoczesności

 

Strefa przygotowania posiłków to przede wszystkim blat kuchenny, który powinien być na tyle duży, by bez problemu pomieścić wszelkie niezbędne produkty oraz akcesoria. W tym punkcie musimy też mieć dostęp do wszelkiego rodzaju misek, talerzy i sztućców. Jeśli nie chce nam się stać podczas przygotowania potraw, możemy zdecydować się na krzesła barowe, takie jak te dostępne tutaj. Dzięki regulowanej wysokości siedzenia każdy domownik będzie czuł się komfortowo zarówno przy blacie, jak i przy stole. Krzesła te są bardzo praktyczne, a ich nowoczesny wygląd wpasuje się do każdej kuchni. Ostatnią strefą jest strefa gotowania, czyli miejsce z kuchenką gazową lub indukcyjną. 

Grupa Tipmedia
Podziel się: