sobota, 20 kwietnia 2024 15:44

Mikrokulki szklane do prac wykończeniowych i regeneracyjnych

Obróbka strumieniowo-ścierna należy do jednego z najpopularniejszych sposobów doprowadzania detali do odpowiedniego stanu, nadającego się np.: do kolejnych procesów – lakierowania czy też galwanizacji.
  • 30.09.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Mikrokulki szklane do prac wykończeniowych i regeneracyjnych

Do jej przeprowadzania najczęściej wykorzystuje się mikrokulki szklane, zwane niekiedy granulatem lub śrutem szklanym. Obróbka strumieniowo-ścierna prowadzona za ich pomocą nazywana jest szkiełkowaniem. Polega na oddziaływaniu na powierzchnię zadanego detalu poprzez dysze śrutownicze lub kabiny. Mikrokulki szklane z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako alternatywna dla zakazanego od kilkunastu lat w tym procesie piasku kwarcowego.

 

Mikrokulki szklane i ich zalety

 

Jedną z najważniejszych korzyści zastąpienia piasku mikrokulkami, jest bez wątpienia zmniejszenie ilości materiału potrzebnego do transportu. Co więcej, stosowanie mikrokulek znacznie ogranicza również powstawanie odpadów w procesie szkiełkowania. Ich konsumpcja wynosi tylko 3,5 kg/m2, a to o 14 razy mniej niż przy stosowaniu piasku kwarcowego. Warto również wspomnieć, że mikrokulki szklane z powodzeniem mogą być używane w obróbce zarówno na sucho jak i na mokro. Mikrokulki są również obojętne chemicznie, co oznacza, że w procesie obróbki nie powodują żadnych wytrąceń, dzięki czemu nie zanieczyszczają obrabianego detalu.


 

Do czego wykorzystuje się śrut szklany?

 

Mikrokulki szklane najczęściej wykorzystuje się do oczyszczania powierzchni zadanych materiałów z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Chodzi tu przede wszystkim o zgorzeliny po spawaniu, piaski formierskie, barwne naloty, stare kleje czy powłoki lakiernicze oraz tlenki metali, które mogą pojawiać się na niektórych materiałach. Piaskarki wyposażone w odpowiednie mikrokulki stanowią jeden z najlepszych sposobów na prace wykończeniowe oraz wzmacniające powierzchnię metali. Śrut szklany jest dostępny na rynku w bardzo wielu rozmiarach, co znacznie zwiększa zakres dostępnych prac – wystarczy dobrać materiał do samego procesu. Rozmiary mikrokulek podawane są w mikrometrach oraz w stopniu możliwej do osiągnięcia za ich pomocą chropowatości powierzchni – wyrażanej we współczynniku Ra/Rz. Dość powiedzieć, że najmniejsze rozmiary mikrokulek najczęściej stosuje się przy pracach estetycznych i wykończeniowych. Są doskonałym sposobem na nadawanie efektu satyny. Z kolei śrut szklanych w większych rozmiarach jest używany na przykład w celu zdejmowania wierzchniej warstwy ze stali nierdzewnej czy też aluminium.


 

Materiał zewnętrzny


test