sobota, 20 kwietnia 2024 07:26

Wzrost cen za energię elektryczną w przyszłości – perspektywy

Uchwalenie w 2021 roku dokumentu „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” określa szczegółowe cele związane z transformacją energetyczną kraju, a więc ze spadkiem wykorzystywania węgla w produkcji energii elektrycznej. Przewiduje się, że wzrost efektywności energetycznej będzie wynosił nawet 23%.
  • 24.09.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wzrost cen za energię elektryczną w przyszłości – perspektywy

Prognozy dołączone do dokumentu zawierają różne możliwe scenariusze kształtowania się cen prądu. Wskazują one na dynamiczne wzrosty, które w przypadku przedsiębiorstw usługowych mają sięgać nawet do 24%, a w przypadku przemysłu 16% do 2035 roku. Wpływ na podwyżki są związane m.in. z kosztami rozwoju technologii bezemisyjnych. Prognozy nie przewidują dodatkowych kosztów, które mogą nastąpić przez kolejne lata. Statystyka wskazuje, że w Polsce istnieje spore prawdopodobieństwo wzrostu cen energii elektrycznej. Wpływ na to ma niewątpliwie przestarzałe sieci energetyczne oraz transformacja gospodarki na niskoemisyjną.

Ceny hurtowe energii

Od kwietnia do listopada 2020 roku w Polsce notowano najwyższe hurtowe ceny energii. Nasz kraj sytuował się wśród państw takich jak Francja czy Hiszpania. Analitycy wskazują, że podwyżki opłat za energię elektryczną mogą wynieść nawet 20%. Ma to niewątpliwie związek z wysokimi kosztami uprawnień do emisji. Mimo tego, że w połowie 2020 roku opłaty za prąd dla gospodarstw domowych były o 30% niższe niż średnia unijna, to nie są wykluczone podwyżki. Przyczyniają się do tego wyższe ceny hurtowe energii. Na rok 2021 Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził 10% wzrost rachunków. Na początku lipca 2021 ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w indeksie TGe_Base wynosiły ponad 400 zł/MWh.

Rachunki za prąd w 2022 roku – prognozy

Wzrost wysokości rachunków za prąd jest obserwowany od dawna. Proces ten jest systematyczny i nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało go zatrzymać. Wpływ na cenę energii elektrycznej i jej ciągłe podwyżki ma mnóstwo czynników, w tym nasza sytuacja rynkowa, stawka za emisję dwutlenku węgla, ale też regulacje międzynarodowe.

Unowocześnienie infrastruktury energetycznej jest sporym wyzwaniem dla Polski. Kolejne podwyżki oscylujące w granicach od 16% do 24% są wielce prawdopodobne, na co jasno wskazuje dokument „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”. Do tego wszystkiego należy doliczyć bieżące wzrosty.

Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd?

Zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy, nieustannie poszukują sposobów na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Uzyskanie niezależności jest dzisiaj celem wielu firm. Po pierwsze wiąże się to ze sporymi oszczędnościami, a po drugie korzystnie wpływa na wizerunek. Widok paneli słonecznych na dachach oraz na gruncie sprawia, że klienci postrzegają firmę jako nowoczesną i dbającą o środowisko naturalne. Daje to sporą przewagę konkurencyjną.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną? Sposobów na to jest kilka. Wśród tych najbardziej skutecznych można wymienić:

  • Sprzęty i urządzenia energooszczędne

  • Przejście na inną taryfę dostosowaną do charakteru działalności firmy

  • Znalezienie nowego operatora

  • Redukcja emisji CO2

  • Inwestycja w odnawialne źródła energii, takie jak np. fotowoltaika

Większość przedsiębiorców, ale i prywatnych odbiorców już teraz szuka oszczędności, o czym świadczy rosnąca popularność fotowoltaiki.

Materiał zewnętrzny


test