Ubezpieczenie AC – co warto wiedzieć?

  • 13.01.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie AC – co warto wiedzieć?
Autocasco to bardzo przydatne ubezpieczenie komunikacyjne. W tym tekście opowiemy Ci, przed czym tak właściwie chroni i na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu produktu.

Gdzie szukasz AC?

Niezmiennie najlepszym miejscem jest Internet oraz różnego rodzaju porównywarki i kalkulatory. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę jednego z darmowych i ogólnodostępnych narzędzi, by w szybki i bezproblemowy sposób znaleźć idealną polisę. Żeby uzyskać dostęp do najlepszych ofert od renomowanych ubezpieczycieli, musisz wypełnić formularz danymi o sobie oraz pojeździe, który ma zostać objęty ochroną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na temat tego, jak wybrać najlepsze AC, zobacz tutaj.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie autocasco w przeciwieństwie do standardowego OC jest dobrowolne, co oznacza, że kierowca może, ale nie musi go wykupować. Polisa gwarantuje wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy samochód zostanie uszkodzony z własnej winy. AC działa również w przypadku:

  • kradzieży pojazdu.

  • działania sił natury,

  • aktów wandalizmu.

W związku z dobrowolnym charakterem AC, zakres ochrony ubezpieczenia nie jest regulowany przez wewnętrzne przepisy. Oznacza to, że każda firma może w dowolny sposób kształtować gwarantowaną pomoc, jaką oferuje jej ubezpieczenie. Ma to bardzo duże znacznie w kontekście wyboru najlepszego rozwiązania.

Jak kupić najlepsze i najtańsze AC?

AC tak samo, jak standardowe ubezpieczenie OC jest wyliczane przy pomocy specjalnego algorytmu. Ma od za zadanie realnie oszacować ryzyko, jakie wiąże się z ubezpieczeniem konkretnego kierowcy. Najważniejsze czynniki kształtujące cenę AC to:

  • dane pojazdu – wartość, wiek, przebieg, ilość i rodzaj zabezpieczeń przed kradzieżą.

  • dane kierowcy – zniżki za bezszkodową jazdę, wiek, doświadczenie za kierownicą, miejsce zamieszkania.

  • wybrany zakres ubezpieczenia – sposób, w jaki likwidowana będzie szkoda, wysokość udziału własnego, zniesienie lub zastosowanie amortyzacji części.

W przypadku ubezpieczenia AC, cena nie powinna być Twoim głównym kryterium. Zazwyczaj bowiem bywa tak, że najdroższe pakiety oferują najszerszy zakres ochrony, co z kolei przekłada się na Twoje bezpieczeństwo finansowe. Z przypadku polisy OC sytuacja jest wręcz odwrotna – każde ubezpieczenie jest takie samo, więc nie ma sensu wybierać najdroższej oferty.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie AC?

Istnieje kilka elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia AC. Najważniejsze z nich to:

Sposób naprawy – możesz wybrać metodę bezgotówkową (towarzystwo rozlicza się bezpośrednio z warsztatem, w którym naprawiane jest auto) lub tzw. kosztorys. W drugim przypadku otrzymasz gotówkę za naprawę auta.

Części użyte do naprawy – wycena szkody może obejmować tylko i wyłącznie ceny części oryginalnych lub w drugim przypadku zamienników o porównywalnej jakości.

Udział własny – jeśli nie zdecydujesz się na udział własny w szkodzie, ubezpieczyciel sfinansuje cały koszt naprawy Twojego pojazdu. W przypadku, gdy wybierzesz udział własny, to Ty pokryjesz część kosztów z własnej kieszeni. Zwyczajowo jest to 10% wartości całej szkody.

Amortyzacja części – w razie szkody to ubezpieczyciel może pokrywać koszt zakupu nowych części lub w przypadku amortyzacji, odszkodowanie zostanie pomniejszone w związku z naturalnym zużyciem części.

Jeśli szukasz nowego ubezpieczenia i zastanawiasz się, czy skorzystanie z zakupów online ma sens, przeczytaj: https://hotmoney.pl/dlaczego-zakup-ubezpieczenia-w-porownywarce-oc-ma-sens/ i poznaj więcej szczegółów.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: