Do czego wykorzystuje się drony w rolnictwie?

  • 24.07.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Do czego wykorzystuje się drony w rolnictwie?
Drony najczęściej kojarzą nam się z urządzeniami do filmowania z lotu ptaka albo bezzałogowymi samolotami używanymi w wojsku. Co mogą mieć wspólnego z rolnictwem? Okazuje się, że mogą znacznie ułatwić pracę!

Do czego służą drony w rolnictwie?

Wykorzystanie dronów w rolnictwie wykracza poza zwykłe filmowanie. Kamery są wykorzystywane do analizy wilgotności gleby, a nawet jej skład. Jest to możliwe dzięki teledetekcji, czyli pomiarom światła odbitego od roślin.

Do tego celu wykorzystuje się specjalne drony, które są w stanie na bieżąco zapisywać pozyskane dane. W połączeniu z systemem pozycjonowania satelitarnego możliwe jest sporządzenie szczegółowej mapy pola. Na tej podstawie można planować wykorzystanie nawozów, dobrać odpowiednie nawadnianie, a więc – poprawić jakość plonów przy wykorzystaniu mniejszych zasobów. Oczywiście największe oszczędności pojawiają się w ogromnych gospodarstwach, ale nawet drobni producenci mogą wykorzystać drony w rolnictwie.

Drony w rolnictwie – kupić czy wynająć?

Nawet dobrej jakości dron do zwykłego filmowania potrafi sporo kosztować. Nic dziwnego, że drony dla rolnictwa są bardzo drogie – multispektralny dron, umożliwiający między innymi filmowanie w podczerwieni to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego, zwłaszcza w przypadku niewielkich gospodarstw, warto wynająć drona razem z operatorem, który opracuje dane. Jedną z firm świadczących takie usługi można znaleźć na stronie https://rolnictwoprecyzyjne.eu/drony-w-rolnictwie/.

Drony w rolnictwie umożliwiają nie tylko precyzyjne obrazowanie stanu upraw, ale też ich podlewanie i nawożenie. Do tego celu wykorzystywane są większe modele, ze zbiornikiem umożliwiającym nawodnienie lub dostarczenie nawozu w wybrane miejsca.

Kupno własnego drona dla rolnictwa jest kosztowną inwestycją – poza sprzętem trzeba uzyskać odpowiednie licencje. Dlatego z tej opcji korzystają tylko niektóre, największe gospodarstwa. W większości korzysta się z usług zewnętrznej firmy, która wykona lot, przeanalizuje dane i opracuje mapę terenu.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: