Wino słodkie czy wytrawne? Które będzie odpowiednie dla Ciebie?

  • 20.07.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Wino słodkie czy wytrawne? Które będzie odpowiednie dla Ciebie?
Większość sklepów wielobranżowych posiada dział alkoholi. Przechodząc przez niego można zauważyć mnogość trunków. Oczywiście jest to ogromny plus, ponieważ zyskuje się wybór. Niestety wybór ten oznacza większą trudność w podjęciu decyzji odnośnie zakupu.

Wino słodkie czy wytrawne? Które wybrać dla siebie?

Przeglądając dostępne produkty nie za bardzo wiadomo na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Podpowiadamy więc, że najlepiej jest zacząć od określenia walorów smakowych. Wina dzielimy na wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie. Informację, do której grupy przynależy dany trunek można dość szybko odnaleźć. Większość sklepów bowiem właśnie biorąc pod uwagę tę klasyfikację rozstawia wina na półkach. Co więcej sami producenci również dbają o jej umieszczenie na etykiecie. Druga kwestia to dopasowanie tego smaku do okazji i własnych preferencji. Teoretycznie do potraw mięsnych powinno się wybierać wina wytrawne i półwytrawne. Do deseru z kolei można dobrać wina bardziej słodkie. Jednak nie ma najmniejszego sensu kupować win wytrawnych jeśli na co dzień wszystkie inne napoje się dosładza. To samo w drugą stronę. Jeśli herbatę czy kawę pijemy bez grama cukru to z pewnością wino słodkie nie będzie dla nas.

Wino słodkie, wytrawne – jak wybrać właściwe?

Poziom słodyczy w winie to jedno. Kolejne aspekty, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę to między innymi zawartość alkoholu. Przyjmuje się, że wino powinno mieć go od 12 do 14.9%. Wyjątek stanowią dobre wina wzmacniane jak np. Porto. O takich właśnie szczegółach, które bardzo łatwo odczytać z etykiety dowiedzieć się można na różnego typu degustacjach prowadzonych np. przez https://zbawcy.pl/. Okazuje się bowiem, że taki poziom alkoholu ma ogromne znaczenie dla walorów smakowych. Co jeszcze można wyczytać na szybko z etykiety? Przede wszystkim region, w którym dane wino zostało wyprodukowane. Ta informacja dla nieco bardziej wtajemniczonych będzie niezwykle istotna, ponieważ nakreśli jakie walory może mieć dany trunek.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: