Na czym polega projektowanie wnętrz?

  • 17.07.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Na czym polega projektowanie wnętrz?
Wiele osób sądzi, że projektowanie wnętrz to po prostu obejrzenie lokalu czy domu, sporządzenie planu pomieszczeń i wykonanie projektu według kilku zasad. Stąd częste zaskoczenie cenami usług projektantów wnętrz. Warto wiedzieć, że w rzeczywistości ich praca jest o wiele bardziej skomplikowana. Sprawdzamy, jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz.

Projektant wnętrz musi rozumieć klienta

Praca projektanta wnętrz zaczyna się już w momencie pierwszej rozmowy z klientem. Projektowanie wnętrz, które spodobają się odbiorcy wymaga zrozumienia jego oczekiwań i znalezienia optymalnych rozwiązań. Zdarza się, że projektant ma kilka pomysłów, a po rozmowie z klientem okazuje się, że trzeba wprowadzić jeszcze dodatkowe zmiany.

Chyba każdemu zdarza się, że ogólnie wie, czego oczekuje, ale nie jest w stanie dokładnie tego opisać czy osiągnąć samodzielnie pożądanego efektu. Praca projektanta wnętrz polega w dużej mierze na określaniu i nazywaniu tych oczekiwań.

Jakie usługi wykonuje projektant wnętrz?

Projektanci wnętrz zajmują się zwykle opracowywaniem projektów obiektów użytkowych, domów czy mieszkań. W takim projekcie zwykle zawarte są takie elementy, jak kolor ścian czy dobór i rozmieszczenie umeblowania, a także oświetlenie czy rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Oprócz tego niektórzy projektanci, tacy jak https://mg-design.pl/ oferują asystę przy zakupach czy autorski nadzór nad pracami.

Wygoda takiego rozwiązania skłania wiele osób do zatrudnienia projektanta wnętrz, zwłaszcza do wykończenia domu czy mieszkania. Można wtedy zadbać o spójność wnętrz z ogrodem czy tarasem, a także oszczędzić sobie późniejszych poprawek i ponownej aranżacji. Przy zakupie mieszkania w zabytkowym budynku warto zatrudnić projektanta wnętrz współpracującego z konserwatorem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w estetyczny sposób nasza aranżacja wpasuje się w ogólny charakter budynku czy okolicy.

Wielu projektantów wnętrz oferuje także dodatkowe usługi, takie jak wizualizacje 3D. Najważniejsze jest jednak, by w ramach projektu otrzymać kosztorys – pomoże to mieć kontrolę nad kosztami prac.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: