UWAGA! Dziś od rana działania policji PIESZY NA PRZEJŚCIU!

  • 20.05.2022, 08:32
  • redakcja
UWAGA! Dziś od rana działania policji PIESZY NA PRZEJŚCIU! Collage redakcja

Podziel się:

Oceń:

Policja apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w rejonie przejść a do pieszych o uważne wchodzenie na jezdnię i stosowanie odblasków po zmroku. Dziś policjanci wezmą udział w akcji „Bezpieczny Pieszy”. Policjanci będą pilnie sprawdzać czy nie dochodzi do łamania przepisów, zwłaszcza tych dotyczących pieszych. Działania te będą miały na celu zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych. Sztumska policja apeluje zarówno do pieszych jak i kierowców dbajmy wzajemnie o własne bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo na drogach to nie jest spór pomiędzy kierowcami a pieszymi. Naprawdę niewiele trzeba by znacząco zmniejszyć ryzyko tragedii. W ostatnich latach głównymi przyczynami potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Bardzo często są to zdarzenia, które charakteryzują się tragicznymi skutkami, a ich sprawcami są w głównej mierze kierujący samochodami osobowymi.

Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

W sytuacji, gdy kierujący przekracza dozwoloną prędkość, a dodatkowo ma rozproszoną uwagę, pojawienie się pieszego na przejściu może być dla niego zaskoczeniem. Wówczas bezpieczne zatrzymanie pojazdu przed przejściem w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe.

Kolejną istotną zasadą jest respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

- Sztumscy policjanci dzisiaj (20 maja) przeprowadząją na terenie naszego powiatu działania „Bezpieczny Pieszy” - informuje Karolina Gastoł – Zawicka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. - Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądają się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Po raz kolejny apelujemy do kierowców i pieszych! Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego! Należy też dbać o własne bezpieczeństwo!

Warto pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. I mimo, że winnym zdarzenia będzie kierowca, to niechroniony uczestnik ruchu, ponosi poważniejsze konsekwencje, tracąc zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie...


 

opr. (tomm)/KPP Sztum

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe