Mój prąd 4.0 - na czym polega?

 • 10.05.2022, 10:22
 • Źródło: Artykuł sponsorowany
Mój prąd 4.0 - na czym polega?

Podziel się:

Oceń:

Mój prąd 4.0 to kolejna edycja programu pomagającego uzyskać wysokie dotacje na zakup m.in. fotowoltaiki. Konkretna wysokość dotacji uzależniona jest od zakresu inwestycji. Beneficjent otrzymać może pieniądze m.in. na magazyn chłodu, magazyn energii elektrycznej czy magazyn ciepła. Na jakich zasadach można skorzystać z programu? Wyjaśniamy poniżej.

Mój prąd 4.0, na co otrzymać można dofinansowanie?

Rozważając korzystanie z odnawialnych źródeł energii, wykorzystując systemy takie jak fotowoltaika, warto skorzystać z profesjonalnej firmy, oferującej pomoc w tym zakresie. Największy ich wybór jest w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Czwarta edycja programu „mój prąd 4.0”, oferuje możliwość uzyskania dotacji na instalację fotowoltaiczną o mocy między 2 a 10 kW. Ponadto można skorzystać także z dofinansowania na urządzenia pozwalające na wykorzystanie wyprodukowanego prądu na miejscu, należą do nich m.in:

 • magazyny ciepła;
 • magazyny chłodu;
 • systemy zarządzania energią elektryczną w mieszkaniu lub w domu;
 • ładowarki do samochodów elektrycznych;
 • przydomowe magazyny energii.

Jak otrzymać dotacje z programu mój prąd 4.0?

Od 15 kwietnia 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na korzystanie z programu. Co ważne, można je złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, papierowe wnioski będą odrzucane. Wniosek należy złożyć na Portalu Beneficjenta, do którego trzeba się zalogować na stronie wojewódzkiego oddziału NFOŚiGW. Do wniosku trzeba dołączyć wymagane dokumenty, są nimi:

 • potwierdzenie przejścia na net-billing, wydawane przez operatora sieci dystrybucyjnej (OSD),
 • potwierdzone przez OSD zaświadczenie z datą przyłączenia instalacji PV do sieci energetycznej włącznie z numerem Punktu Poboru Energii,
 • faktury będące dowodem płatności za dofinansowywane urządzenia;
 • w razie składania wniosku przez pełnomocnika – potwierdzenie pełnomocnictwa;
 • w wypadku kupna magazynu energii lub systemu HEMS – protokół odbioru prac od wykonawcy bądź oświadczenie o samodzielnym montażu.

Kto może skorzystać z programu?

Z dofinansowań skorzystać mogą zarówno właściciele domów, którzy dopiero chcą zakupić fotowoltaikę jak i ci, którzy mają już instalację PV. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że o dofinansowanie mogą starać się jedynie osoby rozliczające się w systemie net- billingu. Oznacza to, że prosumenci (czyli użytkownicy fotowoltaiki), którzy korzystają z dotychczasowego systemu opustów, czyli net - metering, powinni przejść na net-billing, składając swojemu dostawcy odpowiednie oświadczenie. Warto tu zaznaczyć, że w takim wypadku nie będzie już możliwości powrócenia do systemu opustów.

Źródła: https://sollab.pl/

 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe