Będzie nowe muzeum w przyczółku Mostu Tczewskiego. Władze starostwa podpisały dziś umowę

  • 26.03.2022, 20:45
  • Wawrzyniec Mocny
Będzie nowe muzeum w przyczółku Mostu Tczewskiego. Władze starostwa podpisały… Nadesłane do redakcji

Podziel się:

Oceń:

Starosta tczewski oraz przedstawiciele Rady Powiatu: przew. Barbara Kamińska oraz wiceprzew. Witold Sosnowski oraz zarząd Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisali dziś umowę, mówiącą o utworzeniu w przyczółku Mostu Tczewskiego oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się dzisiaj podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Placówka będzie prowadziła działalność w zakresie promocji historii polskiej wojskowości i dokonań Polski w walkach II wojny światowej, edukacji, promocji książek poświęconej tej tematyce oraz wystaw i konferencji popularnonaukowych.

Podczas spotkania władze powiatu tczewskiego otrzymały zapewnienie o pomocy finansowej muzeum w Gdańsku w odbudowie Mostu Tczewskiego. Sam kontrowersyjny i mocno opóźniny remont mostu ma być wsparty środkami pozyskanymi z funduszu rządowego Polski Ład.

 

Jak czytamy na stronie Facebookowej starostwa, zgodnie z zawartym porozumieniem powiat tczewski oraz Muzeum II WŚ będą współpracować w następujących obszarach:

- edukacji w zakresie upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, losów narodu polskiego w trakcie wojny oraz historii polskich formacji wojskowych w tym okresie;

- promowania książek oraz innych publikacji związanych z historią II wojny światowej, których wydawcą/współwydawcą jest każdy z Partnerów, i/lub których autorem/współautorem są pracownicy/współpracownicy każdego z Partnerów;

- promowania książek oraz innych publikacji niezwiązanych z historią II wojny światowej, których wydawcą/współwydawcą jest każdy z Partnerów, i/lub których autorem/współautorem są pracownicy/współpracownicy każdego z Partnerów, jeśli Partnerzy uznają, iż promowanie takich książek lub innych publikacji jest potrzebne ze względu na treści, które za ich pośrednictwem mają być przekazane;

- organizowania/współorganizowania wystaw stałych, mobilnych, czasowych, związanych z II wojną światową,

- rganizowania/współorganizowania wystaw stałych/mobilnych, czasowych niezwiązanych z II wojną światową, jeśli Partnerzy uznają, iż takie wystawy są potrzebne ze względu na treści, które za ich pośrednictwem mają być przekazane.

- Jednym z ważniejszych punktów porozumienia jest także wspólna intencja utworzenia na terenie wybranego fragmentu Mostu Tczewskiego, Oddziału w Tczewie Muzeum II Wojny Światowej.

✍️Porozumienie z ramienia Powiatu Tczewskiego podpisał Mirosław Augustyn - Starosta Tczewski oraz Krzysztof Korda – członek zarządu Powiatu Tczewskiego, natomiast Muzeum reprezentował dr hab. Grzegorz Berendt - po. Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W konferencji prasowej wziął również udział Poseł na Sejm RP – Kazimierz Smoliński, który ostatnie lata lobbował za utworzeniem takiej placówki w Tczewie oraz Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Igor Strzok.

Radę Powiatu reprezentowała Przewodnicząca - Barbara Kamińska oraz Wiceprzewodniczący - Witold Sosnowski.

Konferencję prowadziła Rzecznik Prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku -Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (8)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe