Dają chwilę wytchnienia, wsparcie i dobre słowo

  • 24.03.2022, 20:45
  • Wawrzyniec Mocny
Dają chwilę wytchnienia, wsparcie i dobre słowo Jacek Trzosowski

Podziel się:

Oceń:

Spółdzielnia Socjalna „Heca” mieszcząca się przy ul. Krótkiej w Tczewie organizuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy, którzy trafili do Tczewa. Pracownicy spółdzielni pomagają w legalizacji pobytu i załatwieniu spraw bieżących, formalności od opieki medycznej, edukacyjnej po sprawy urzędowe.

Jako punkt doradczy „Heca” wspiera cudzoziemców już 3 lata. Teraz z uwagi na konflikt zbrojny na Ukrainie skala udzielanej pomocy przez tę organizację jest dużo większa.

 

- Współpracujemy także z Urzędem Miejskim w Tczewie, który początkowo przeznaczył 100 miejsc na terenie Tczewa, które jednak szybko się wyczerpały – mówi Emilia Garska, ze Spółdzielni Socjalnej „Heca”. - Zwraca się do nas dużo osób, które zostały przyjęte przez mieszkańców w domach prywatnych, u rodziny lub znajomych. Nie mamy jeszcze oszacowanej dokładnej skali tej imigracji wojennej. Wiemy to jedynie w przybliżeniu. Chcemy by pierwsze chwile w Polsce były dla tych ludzi pewnym wytchnieniem. Często przybywają z tragicznymi historiami, po 30-godzinnej podróży... 90 proc. są to mamy z dziećmi swoimi lub rodziny dalszej lub przyjaciół. Zdarzają się też kobiety w ciąży... Na bieżąco badamy ich sytuację prawną i ich potrzeby.

 

„Heca” pracuje na co dzień w zespole 4-osobowym. Wskazują też uchodźcom adresy pod które mogą się udać, by znaleźć schronienie, pracę. Mają w zespole osoby ukraińskojęzyczne co jest dużym ułatwieniem i zdecydowanie poprawia kontakt i relację z osobami objętymi opieką.

 

- Udaje nam się skutecznie pomagać uchodźcom dzięki wolontariuszom, którzy się do nas zgłosili, ale wciąż ich potrzebujemy, by działać efektywniej – dodaje pani Emilia. - Na naszej stronie facebookowej: „Migrant Info Point Tczew Kwidzyn Pruszcz Gdańsk” (PL - Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, UKR - Центр підтримки іммігрантів, ENG - Immigant Support Center) jest formularz kontaktowy, gdzie podane jest gdzie można zgłaszać się jako wolontariusz czy wolontariuszka. Konieczne jest wspieranie imigrantów w zakresie tego jak zarejestrować się w punkcie recepcyjnym, pomocy w załatwieniu spraw urzędowych, rejestracji w przychodni medycznej telefonicznie lub bezpośrednio w instytucji. Oferujemy porady prawne, wsparcie psychologiczne i lekcje języka polskiego.

 

Zbiórki materialne spółdzielnia pozostawia innym grupom. W ich działalności ważna jest też współpraca z firmami, które zakupują odzież, żywność i artykuły higieniczne. Pracownicy spółdzielni zwracają się z apelem do osób, które mają cenne umiejętności i chcą pomóc, aby zwracały się do nich i podjęły współpracę.

 

| UKR |

Іммігранти з країн, що не входять в ЄС / не входять в ЄЕЗ, можуть отримати безкоштовну інформацію, наприклад, про легалізацію роботи, права працівників, освіту. Ми пропонуємо юридичні консультації, психологічну підтримку та уроки польської мови.

| ENG |

Immigrants from non EU / non EEA countries can obtain free of charge information for example on the legalizing their work, workers rights, education. W’re offering legal advice and psychologist support and polish language classes. Pokaż mniej

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe