Wojna na Ukrainie. Boją się prawdy, więc atakują i zabijają dziennikarzy...

  • 18.03.2022, 09:04
  • Wawrzyniec Mocny
Wojna na Ukrainie. Boją się prawdy, więc atakują i zabijają dziennikarzy... Linked in Brent Renaud - dziennikarz z USA.

Podziel się:

Oceń:

Co najmniej 35 dziennikarzy zostało poszkodowanych z rąk żołnierzy rosyjskich – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa. Jedną z ofiar jest amerykański dziennikarz.

Trzech dziennikarzy nie żyje. Są to: ukraiński korespondent wojenny Wiktor Dudar (zginął pod Mikołajowem), operator ukraińskiego kanału telewizyjnego Live Jewhen Sakun (zginął podczas ostrzału rakietowego w Kijowie) oraz amerykański dziennikarz Brent Renaud (zabity w Irpieniu w obwodzie kijowskim).

Wśród rannych są m.in. dziennikarz ze Szwajcarii, dwoje czeskich dziennikarzy, dwóch korespondentów duńskich i dziennikarz brytyjski. Jak podkreśliła Denysowa, zabijanie i ostrzeliwanie dziennikarzy jest naruszeniem konwencji haskich. Rzeczniczka zaapelowała do międzynarodowych organizacji praw człowieka o użycie wszelkich możliwych środków, by zintensyfikować nacisk na Rosję i skłonić ją do zaprzestania agresji na Ukrainie.

Brent Renaud, który pracował w Ukrainie dla tygodnika „Time”, zginął w niedzielę w Irpieniu, mieście na północny-zachód od Kijowa.

O śmierci Brenta Renauda poinformował Andrij Nebytow, szef ukraińskiej policji w obwodzie kijowskim, cytowany przez „The Kyiv Independent”. Rannych zostało również dwóch innych dziennikarzy, którzy trafili do szpitala. Amerykański dokumentalista został prawdopodobnie zastrzelony z pozycji zajmowanych przez Rosjan – podał też Nebytow. Dziennikarz pracował w Ukrainie dla „Time”, co potwierdziła redakcja tygodnika. Brent Renaud przygotowywał materiały poświęcone globalnemu kryzysowi uchodźczemu. O śmierci dziennikarza poinformowała na Twitterze również zachodnioeuropejska szef portalu „The Voice of America”.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe