Wartość niespłaconych zobowiązań seniorów w 2021 wyniosła 2 mld zł! Osoby starsze 65+ żyją mocno na kredyt!

  • 26.01.2022, 14:26
  • Wawrzyniec Mocny
Wartość niespłaconych zobowiązań seniorów w 2021 wyniosła 2 mld zł! Osoby… Brandscope

Podziel się:

Oceń:

Polacy w wieku 65+ żyją na kredyt. Średnia wartość zobowiązania jednego seniora to aż 12,7 tys. zł – wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej ERIF. Rekordzistą jest 65-latek, którego zadłużenie wynosi aż 23,2 mln zł. Seniorki są bardziej sumienne w spłacaniu swoich zobowiązań. Wśród konsumentów 65+ opłacających należności w terminie 56 proc. to właśnie kobiety.

Zadłużenie osób starszych najczęściej wynika z umów podpisanych z firmami pożyczkowymi (43 proc.). Seniorzy wciąż należą do aktywnych kredyto- i pożyczkobiorców. Banki i firmy pożyczkowe od lat stanowią ok. 90 proc. wszystkich instytucji pytających o standing finansowy tej grupy.

 

Kto da kredyt Babci i Dziadkowi?

- Polacy w wieku 65+ żyją na kredyt. Średnia wartość zobowiązania jednego seniora to aż 12,7 tys. zł – wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej ERIF. Rekordzistą jest 65-latek, którego zadłużenie wynosi aż 23,2 mln zł.

 

- Seniorki są bardziej sumienne w spłacaniu swoich zobowiązań. Wśród konsumentów 65+ opłacających należności w terminie 56 proc. to właśnie kobiety.

Zadłużenie osób starszych najczęściej wynika z umów podpisanych z firmami pożyczkowymi (43 proc.).

 

- Seniorzy wciąż należą do aktywnych kredyto- i pożyczkobiorców. Banki i firmy pożyczkowe od lat stanowią ok. 90 proc. wszystkich instytucji pytających o standing finansowy tej grupy.

 

Coraz więcej Polaków nie wyobraża sobie funkcjonowania bez kredytów, pożyczek czy zakupów ratalnych. Nie inaczej jest wśród seniorów. Na koniec 2021 r. w bazie Biura Informacji Gospodarczej ERIF znajdowały się dane o prawie 600 tys. konsumentach w wieku 65 +, co stanowiło 12,2 proc. wszystkich uwzględnionych w bazie osób.

 

 

Dobre informacje o seniorach

W Polsce jest ponad 7 mln seniorów, którzy pobierają emerytury - średnio 2474,54 zł brutto (dane na koniec 2020 r.). Mimo, że nie jest to zamożna grupa społeczna, dla części z nich - która osiąga wyższe świadczenia emerytalne i stać ich np. na większą aktywność zakupową, dodatkowym wsparciem mogą być informacje pozytywne na ich temat z BIG.

 

– W naszej bazie posiadamy 14,3 mln wpisów pozytywnych o wartości 1,77 mld zł, które dotyczą osób 65+. Pozytywna informacja w BIG potwierdza wywiązywanie się z opłat na czas. Aż 73 proc. seniorów w bazie ERIF może pochwalić się takim wpisem Wśród osób starszych, które na czas płacą swoją rachunki przeważają kobiety - 56 proc., w stosunku do 44 proc. mężczyzn – stwierdza Jarosław Furmaniak, Kierownik Departamentu Operacji i Rozwoju w ERIF BIG.

 

– Dane z BIG o seniorach, ale też o konsumentach z pozostałych grup wiekowych, to źródło informacji m.in. dla Instytucji finansowych - ułatwiają im dokonanie kompleksowej i dokładnej analizy potencjału płatniczego oraz podjęcie decyzji o przyznaniu finansowania – zaznacza J. Furmaniak.

 

Informacje w BIG na swój temat mogą przede wszystkim sprawdzić sami seniorzy, którzy dowiedzą się, czy i jakie posiadają wpisy np. o regularnych płatnościach, ale również czy nie są obciążeni długami.

 

 

Z jakimi płatnościami zalegają seniorzy?

Wśród seniorów są także osoby, które nie radzą sobie z terminową spłatą zobowiązań. Na koniec 2021 r. wartość nieopłaconych na czas bieżących płatności wyniosła blisko 2 mld zł. Zadłużenie osób starszych najczęściej wynika z umów podpisanych z firmami pożyczkowymi (43 proc.), bankami (19,4 proc.) oraz firmami oferującymi usługi multimedialne (19,2 proc.). Średnia wartość zobowiązań jednego konsumenta 65+ wynosi 12,7 tys. zł, przy czym średnia dla kobiet to 13,2 tys. zł, a dla mężczyzn 12,2 tys. zł. Wśród niechlubnych rekordzistów znajdują się 67-letni mężczyzna z województwa pomorskiego, który posiada aż 107 zobowiązań negatywnych oraz 65-latek, którego zadłużenie wynosi aż 23,2 mln zł.

O tym, że część seniorów wciąż pozostaje atrakcyjną grupą klientów dla sektora usług, w tym finansowych, świadczy liczba zapytań na ich temat kierowanych do bazy ERIF BIG. W ubiegłym roku zanotowano blisko 1 mln zapytań o tę grupę. Aż 64 proc. pytań o seniorów pochodzi od banków, 21 proc. stanowią pytania od firm pożyczkowych, a 14 proc. z multimediów.

 

Opr. (red.)/Brandscope

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe