Rozpoczyna się piąty rok funkcjonowania 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest to jedyny rodzaj wojsk, który pozwala łączyć dotychczasową pracę zawodową czy naukę ze służbą wojskową. Jeżeli do tej pory nie założyłeś/aś oliwkowego beretu to w 2022 r. będziesz miał/a na to 10 szans. Najbliższ

  • 10.01.2022, 14:19
  • Wawrzyniec Mocny
Rozpoczyna się piąty rok funkcjonowania 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.… 7 PBOT

Podziel się:

Oceń:

Rozpoczyna się piąty rok funkcjonowania 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest to jedyny rodzaj wojsk, który pozwala łączyć dotychczasową pracę zawodową czy naukę ze służbą wojskową. Jeżeli do tej pory nie założyłeś/aś oliwkowego beretu to w 2022 r. będziesz miał/a na to 10 szans. Najbliższe szkolenie podstawowe odbędzie się 11-26 lutego w Słupsku w ramach programu „Ferie z WOT”.

Bataliony w Słupsku i Malborku są częściami składowymi 7 Pomorskiej Brygady OT. W tym roku ma powstać kolejny – 72 Batalion Lekkiej Piechoty w Kościerzynie. Aby zostać terytorialsem trzeba wpierw przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe skierowane dla osób, które nigdy nie były w wojsku. Rezerwistów czeka szkolenie wyrównawcze w wymiarze ośmiu dni. Są one organizowane przez te bataliony.

 

W tym roku przewidzieliśmy po pięć takich szkoleń. Najbliższe, przeprowadzone będzie w ramach programu: „Ferie z WOT”. Odbędzie się 11-26 lutego w Słupsku. Termin ten wybrano nieprzypadkowo. Jest to ukłon do uczniów i studentów, którzy wykorzystując czas swoich ferii zimowych mogą zostać terytorialsami. Później słupski batalion będzie jeszcze organizował szkolenia podstawowe w terminach: 10-25 czerwca, 09-24 września, 18 listopada - 3 grudnia i pierwsza część szkolenia w ramach programu „Ferie z WOT” w terminie 10-11 grudnia. Pozostałe czternaście dni szkolenia w ramach tego programu odbędzie się w terminie ferii zimowych województwa pomorskiego w 2023 r. W przypadku batalionu malborskiego takie szkolenia są zaplanowane w terminach: 18 marca – 2 kwietnia, 06-21 maja, 25 czerwca – 6 lipca, 15-30 września i ostatnie od 25 listopada do 10 grudnia. Szkolenia takie każdorazowo zakończone są uroczystą przysięgą wojskową.

 

Jest to dopiero pierwszy etap nauki wojskowego rzemiosła dla terytorialsów. Cały proces szkolenia żołnierza terytorialnej służby wojskowej trwa trzy lata. W pierwszym roku, poznaje on zasady obsługi i posługiwania się bronią, zapoznaje się z uzbrojeniem, sprzętem i wyposażeniem żołnierza lekkiej piechoty. Poznaje zasady topografii, taktyki, pierwszej pomocy, łączności i wiele innych umiejętności, które są niezbędne na współczesnym polu walki. Drugi rok to szkolenia specjalistyczne. W tym czasie żołnierz zdobywa wiedzę i niezbędne umiejętności potrzebne w jego specjalizacji np. sapera, medyka czy snajpera. Trzeci rok ma na celu zgranie wszystkich pododdziałów oraz naukę optymalnego wykorzystania zdobytych umiejętności w ramach swojej sekcji.

 

Nie możemy zapominać, że credo terytorialsa to „Zawsze gotowi zawsze blisko” i w myśl tej zasady już od dwóch lat wspierają lokalne społeczności w walce z koronawirusem. Stąd, poza szkoleniem typowo wojskowym żołnierze uczestniczą też np. w kursach opieki nad pacjentem leżącym, kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy czy zdobywają uprawnienia do wykonywania szczepień. Później naszych żołnierzy można zobaczyć w placówkach medycznych na terenie całego województwa pomorskiego, gdzie wykorzystują w praktyce zdobyte umiejętności odciążając personel medyczny przy walce z koronawirusem.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany tą służbą skontaktuj się z rekruterami WOT pod adresem www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl . Chętnie odpowiedzą na wszystkie dodatkowe pytania i jeszcze bardziej przybliżą specyfikę tej służby. Ponadto pomogą przygotować odpowiednie dokumenty i pomogą w ich złożeniu.

 

W 2021 roku w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio wcielono 546 nowych żołnierzy. Obecnie brygada liczy ich ponad 1400. Zwłaszcza w okresie ostatnich kilku miesięcy zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania służbą. Jest to zazwyczaj związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy i chęcią zaangażowania się w obronę naszej Ojczyzny. Wielu nowych żołnierzy mówi, że to tylko przyspieszyło ich decyzję o wstąpieniu w nasze szeregi.

 

7 Pom. Brygady Obrony Terytorialnej

Foto: DWOT i 7PBOT

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (8)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe