Sobotnia audycja Programu 1 Polskiego Radia o Zamku w Sztumie!

  • 10.01.2022, 12:11
  • Wawrzyniec Mocny
 Sobotnia audycja Programu 1 Polskiego Radia o Zamku w Sztumie! Zamek w Sztumie O. MZ w Malborku

Podziel się:

Oceń:

Jedynka czyli Program 1 Polskiego Radia 8 stycznia nagrała audycję w oparciu o historię Zamku w Sztumie: „Jedyne takie miejsce”. Emisja programu miała miejsce na żywo z warowni 8 stycznia. Wywołała małe zamieszanie w Zamku w Sztumie, oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku.

Audycję prowadził znany prezenter radiowy i dziennikarz Roman Czajerek. W pasjonujący sposób opowiedział on o znaczeniu, jakie miał zamek w Sztumie dla Zakonu Krzyża, a dokładniej wielkich mistrzów. Władcy Zakonu mieli tu bowiem swoją letnią rezydencję, stajnie dla zwierząt egzotycznych m.in. na polowania. Jak mówił autor jeden z wielkich mistrzów otrzymał nioegdyś w prezencie świętą krowę z Indii... Wiemy też, że na małej wysepce zamkowej między dwoma jeziorami: sztumskim i Barlewickim, znalazło się też miejsce na zwierzyniec Ulricha von Jungingena, a dokładnie na niedźwiedzie, lwy i wielbłądy.

 

Sztum znajduje się co prawda 12 km od Malborka, ale w czasach krzyżackich była to na tyle atrakcyjna odległość, że umożliwiała częste odwiedziny ze stolicy.

 

- Zamki krzyżackie były położone w odległości jednego dnia drogi, czyli mniej więcej co 30 kilometrów, więc to było w połowie (…). Malbork był najważniejszy, ale Sztum, znajdujący się tylko 12 km na południe, był w samym centrum państwa zakonnego, jednego z najpotężniejszych państw późnośredniowiecznej Europy - twierdzi dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

Dodajmy, że z uwagi na bardzo dobrą wodę sztumską wielcy mistrzowie traktowali zamek sztumski, jako swego rodzaju sanatorium.

O tym wszystkim I wielu innych ciekawostkach można posłuchać na stronie Polskiego Radia:

 

https://www.polskieradio.pl/7/5586/Artykul/2881542,Sztum-i-zamek-krzyzacki-Byl-w-samym-centrum-panstwa-zakonnego?fbclid=IwAR0Cqd1MxQdZMsIGuxRvXTjm7NfvBERr2zWleVIMIYZlw4o5quF0Azso8hg

 

Jak zapowiada autor nagrania na swojej stronie facebooko'owej o zamku w Sztumei pojawią się wkrótce kolejne audycje.

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (1)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Powiślain
Powiślain 11.01.2022, 09:27
Świetny pomysł zamek w Sztumie od dawna zasługiwał na taką audycję!! A kiedy audycja o mieście Sztum lub powiecie sztumskim? Czekamy!!! ;-)) ;PP

Pozostałe