Nowy Staw pozyskał środki na budowę pełnowymiarowej hali sportowej

  • 28.07.2021, 10:31
  • Źródło: UMiG Nowy Staw
Nowy Staw pozyskał środki na budowę pełnowymiarowej hali sportowej foto: facebook/JerzySzalach

Podziel się:

Oceń:

W Nowym Stawie powstanie pełnowymiarowa hala sportowa, umożliwiająca organizację imprez nawet na poziomie międzynarodowym. Koszt inwestycji szacowany jest na około 10 milionów złotych. Burmistrz Nowego Stawu zapowiada, że to pierwszy etap większego przedsięwzięcia, jakim jest modernizacja i rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ulicy Gdańskiej.

Inwestycja sportowa obejmuje budowę hali z łącznikiem do istniejącego budynku szkoły wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą w postaci dróg technicznych i przeciwpożarowych, chodników, a także miejsc postojowych. Będzie to pierwsza hala sportowa w mieście i gminie o długości 44,4 metra, szerokości 25,4 metra oraz wysokości 7,49 metra.

W obiekcie powstaną boiska m.in. do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, powstanie widownia na 129 miejsc siedzących, siłownia i sala fitness oraz zaplecze z szatniami, łazienkami, pokojem trenera, pomieszczeniami magazynowymi i technicznymi.

  • Wymiary oraz zaprojektowany przez nas standard hali pozwolą na organizowanie zawodów i turniejów sportowych o randze wojewódzkiej, krajowej, a nawet międzynarodowej – mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Obiekt przeznaczony będzie do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego dla ponad 500 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, zostanie wykorzystany na potrzeby sportowych zajęć pozalekcyjnych oraz szkolnych klubów sportowych. Zapewniona będzie również powszechna dostępność obiektu dla mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Urząd Miejski pozyskał właśnie 6 milionów złotych dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. To już druga pozyskana dotacja na ten cel. Wcześniej magistrat zdobył 4 miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Zakładając, że szacunkowy całkowity koszt budowy hali to 10 170 813 zł, obie pozyskane dotacje do minimum ograniczą ewentualny wkład własny gminy, a być może nawet pozwolą sfinansować zadanie bez konieczności dokładania złotówki z własnego budżetu. To będzie uzależnione od przetargu i ofert złożonych przez firmy zainteresowane budową hali.

  • Po podpisaniu umowy o dofinansowanie z ministerstwem, rozpoczniemy przygotowanie postępowania przetargowego, by najpóźniej wiosną przyszłego roku rozpocząć realizację inwestycji. Zakończenie budowy i oddanie hali sportowej do użytku planowane jest do końca 2023 roku - informuje Anna Uzdowska, po. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie.

Jak zapowiada burmistrz Jerzy Szałach, budowa hali sportowej jest pierwszym etapem dużo większego przedsięwzięcia, polegającego na remoncie i termomodernizacji istniejących budynków przedszkola oraz szkoły przy ul. Gdańskiej. Planowana na kolejne lata jest także rozbudowa budynku przedszkola i budowa nowego skrzydła szkoły.

Urząd Miejski czeka obecnie na rozstrzygnięcie naboru wniosków ze środków Mechanizmu finansowego EOG 2014-2020 z zakresu poprawy efektywności energetycznej w budynkach szkolnych, z którego magistrat aplikuje o środki na sfinansowanie termomodernizacji szkoły w ramach partnerskiego projektu trzech gmin pn. Zielone Żuławy”.

  • Ta inwestycja, nie licząc samej budowy hali sportowej, może kosztować co najmniej kilkanaście milionów złotych, to ogromne wyzwanie, dlatego szukamy możliwości pozyskania środków zewnętrznych na ten cel we wszystkich możliwych źródłach: funduszach Unii Europejskiej, programach krajowych, ministerialnych i wojewódzkich - wyjaśnia burmistrz Jerzy Szałach. – Poprawa warunków nauki, poszerzanie możliwości rozwoju intelektualnego i fizycznego naszych najmłodszych mieszkańców jest inwestycją w przyszłość. Cieszę się, że jesteśmy o jeden krok bliżej do osiągnięcia naszego celu.
Źródło: UMiG Nowy Staw

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkaniec
mieszkaniec 22.09.2021, 21:47
Brawo. Emeryci będą mieli gdzie uprawiać sport. Przecież Nowy Staw się wyludnia. Ale co tam, jest kasa, trzeba coś zbudować. Proponuję pełnowymiarowy basen, którego nie ma w najbliższej okolicy w promieniu 100 a nawet więcej kilometrów. Tych tam w Gdańsku nie liczę.

Pozostałe