PILNE! Odnaleziono ciało poszukiwanego 46-latka, który utonął w Mątowach Wielkich

  • 21.06.2021, 13:23
  • Źródło: KWP Gdańsk
PILNE! Odnaleziono ciało poszukiwanego 46-latka, który utonął w Mątowach… Policja

Podziel się:

Oceń:

Po wielu godzinach poszukiwań, które malborska policja prowadziła przez dwa dni, w dniu dzisiejszym o 15.00 odnaleziono ciało 46-latka, który w niedzielne popołudnie zniknął pod wodą na „dzikim kąpielisku” na jeziorze w miejscowości Mątowy Wielkie. Po wielogodzinnej akcji i zaangażowaniu wielu służb mężczyzny udało się odnaleźć ciało mężczyzny. Policja po raz kolejny przypomina i apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z akwenów wodnych. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury powodują, że wiele osób korzysta z wypoczynku nad wodą. Niestety przeceniając swoje możliwości i umiejętności niejednokrotnie narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo wchodząc do wody w miejscach nieznanych czy też niestrzeżonych przez ratowników. Pamiętajmy, że zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą może nas uchronić przed tragedią.

AKTUALIZACJA:

Dziś przed godziną 15.00 w wyniku działań poszukiwawczych prowadzonych wspólnie przez malborskich policjantów i strażaków zostało odnalezione i wydobyte z wody  ciało poszukiwanego 46-letniego mężczyzny. Obecnie na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora rejonowego.

Wczoraj około godziny 16.00 dyżurny malborskiej komendy został powiadomiony, że na jeziorze w miejscowości Mątowy Wielkie prawdopodobnie doszło do utonięcia mężczyzny. Na miejsce zdarzenia natychmiast pojechali policjanci, którzy wstępnie ustalili, że 46-letni mieszkaniec miejscowości, przebywał ze znajomym na „dzikim kąpielisku” nad okolicznym jeziorem. Kiedy wszedł do wody popływać, po kilkunastu minutach jego towarzysz zauważył, że kolega zniknął pod wodą i natychmiast zawiadomił służby ratunkowe. Policjanci przeszukiwali brzegi jeziora, podczas gdy strażacy prowadzili działania na łodziach na wodzie. W akcji brali udział również nurkowie z Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Elbląga oraz sprowadzono sonar. Działania poszukiwawcze trwały prawie 8 godzinnych i z uwagi na zapadający zmrok o godzinie 22.00 zostały przerwane. Pomimo zaangażowana wielu służb nie udało się się odnaleźć 46-latka. Dziś od rana poszukiwania mężczyzny zostały wznowione.

Policjanci apelują, aby podczas wypoczynku nad wodą pamiętać o następujących zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy:

·        Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

·        Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

·        Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

·        Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

·        Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

·        Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

·        Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

·        Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

·        Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

·        Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

·        Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

·        Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

·        Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

·        Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

·        Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

·        Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.

·        Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

·        Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

·        Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Najczęstsze przyczyny utonięć:

·        Brak umiejętności pływania.

·        Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.

·        Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!

·        Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.

·        Pływanie w miejscach zabronionych.

·        Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

·        Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.

·        Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.

·        Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.

·        Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

 

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

 
Źródło: KWP Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe