60-lecie Muzeum Zamkowego w Malborku. Konkurs wspomnień

  • 20.05.2021, 10:58
  • Źródło: Muzeum Zamkowe
60-lecie Muzeum Zamkowego w Malborku. Konkurs wspomnień

Podziel się:

Oceń:

W związku z jubileuszem 60-lecia działalności Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza do udziału w konkursie zatytułowanym „Pamiętam, jak… Pamiętam, że …”.

Konkurs adresowany jest do wszystkich osób, które były w Muzeum i chcą podzielić się swoimi wspomnieniami. Muzeum pragnie poznać każdego uczestnika konkursu, dowiedzieć się kim jest, dlaczego odwiedził Muzeum, czego oczekiwał, co znalazł i czego doświadczył. Zebrane opowieści z odległych i bliskich czasów pozwolą  stworzyć obraz instytucji działającej na przestrzeni wielu lat i na rzecz której pracuje już kilka pokoleń muzealników konserwatorów.

Nadnogacka twierdza, stanowiąca najwspanialsze gotyckie założenie obronne w Europie już w średniowieczu budziła podziw i szacunek wszystkich tych, którzy mieli okazję ją zobaczyć. Minęło ponad 700 lat, a zachwyt nad tym miejscem nie słabnie.
Obecny stan warowni jest niewątpliwie zasługą Muzeum Zamkowego w Malborku, które z dniem 1 stycznia 1961 roku zostało powołane do odbudowy i opieki nad poważnie zniszczonym w czasie działań wojennych obiektem. Już sześćdziesiąt lat kolejne pokolenia konserwatorów pracują w tym unikatowym miejscu podnosząc go ze zgliszcz i przywracając jego dawną świetność. Ich osiągnięcia wpłynęły na decyzję o wpisaniu Zamku na światową listę zabytków kultury UNESCO oraz listę obiektów uznanych przez Prezydenta RP
za Pomnik Historii.

Obecnie Muzeum Zamkowe w Malborku zarządza dwoma innymi zamkami: w Kwidzynie i w Sztumie. To ważne centrum kultury i nauki, prężnie działający ośrodek, który buduje swoją międzynarodową pozycję i tworzy nowe standardy prowadząc szeroko zakrojoną działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i wydawniczą. Jest organizatorem najstarszego i najbardziej uznanego na świecie, cyklicznego konkursu na ekslibris pod nazwą Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego.

Głównym eksponatem Muzeum jest bez wątpienia sam zamek, stanowiący świadectwo niezwykłego kunsztu średniowiecznych budowniczych. W jego wnętrzach prezentowane są wystawy, które w decydującej mierze powstały dzięki kolekcjom tworzonym od początku działalności instytucji. Do najcenniejszych i jednocześnie najbardziej znanych należą kolekcje: bursztynu, militariów, rzeźby czy też zbiory numizmatów. Zamek jest plenerem dla wielu filmów. Odwiedzają go przedstawiciele różnych profesji zarówno ze świata kultury, nauki, jak też mediów i polityki. Odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, takich jak: koncerty, widowiska plenerowe, imprezy dla dzieci i osób dorosłych, konferencje, prezentacje itp. Muzeum Zamkowe w Malborku jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. W 2019 roku zwiedziło je ponad osiemset tysięcy turystów z całego świata.

Zadaniem uczestnika konkursu jest stworzenie osobistego zapisu wspomnień lub zapisu wspomnień osoby bliskiej w dowolnie wybranej przez siebie formie pisemnej. Muzeum zależy na pozyskaniu ciekawych refleksji, opisów wydarzeń, czy też zabawnych historii. W ten sposób poznamy doświadczenia, odczucia, wrażenia i emocje, które towarzyszyły autorom prac podczas wizyty w Muzeum. Swoje relacje uczestnicy konkursu mogą wzbogacić o zdjęcia własne, pamiątek, rysunków, różnego rodzaju dokumentów itp., stanowiących ślad obecności w Muzeum.

Źródło: Muzeum Zamkowe

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe