Projekt Krokus w ZSP nr 3

  • 19.04.2021, 11:00
  • Źródło: Starostwo Powiatowe Malbork
Projekt Krokus w ZSP nr 3

Podziel się:

Oceń:

I doczekaliśmy się … krokusy rozkwitły.

12 listopada 2020 r.,  grupka uczniów z klas drugich: Zakrzewska Weronika,  Łaszewska Amelia, Abramowicz Daria, Jędrzejczak Natalia, Leszczyńska Wiktoria, Romanowski Szymon, Damps Oskar, Gaysul Artem, Marczuk Mateusz pod opieką nauczycielek historii:  Elżbiety Ślązak i Iwony Krauze posadziła cebulki krokusów, które właśnie zakwitły.

Cebulki zakwitając wczesną wiosną przypominają półtora miliona żydowskich dzieci oraz dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu.

Przypomnijmy: Projekt został zainicjowany­ przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście - Holocaust Education Trust Ireland, natomiast  polskim koordynatorem Projektu Krokus jest od wielu lat Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Co roku rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia.

W ramach projektu organizatorzy przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów, które uczniowie sadzą jesienią w okolicach szkoły. Kwiaty zakwitają na początku wiosny.

Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu, a każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.

Celem projektu jest nie tylko ocalenie od zapomnienia historii, ale przede wszystkim pamięć o  Holokauście - największej tragedii XX wieku.

Między posadzeniem cebulek, a czasem, jaki upłynął do ich zakwitnięcia młodzież miała okazję pogłębić wiedzę na lekcjach wychowawczych o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście. Zajęcia zostały przygotowane na podstawie materiałów, które  szkoła  otrzymała  przystępując do projektu.

 Stałym elementem, który pokazuje realizację projektu jest również gazetka na korytarzu szkolnym.

Projekt jest świetną, żywą lekcją historii, ale to też nauka wrażliwości na cierpienie innych i budzenie szacunku wobec drugiego człowieka.

Źródło: Starostwo Powiatowe Malbork

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe