Dostałeś wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj, to może być oszustwo!

  • 15.03.2021, 13:09
  • Źródło: KPP Malbork
Dostałeś wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj, to może…

Podziel się:

Oceń:

Internetowi oszuści nie próżnują i wciąż wymyślają nowe metody, którymi próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie przestępcy coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki, a tym samym umożliwić im dostęp do naszego konta bankowego i wyłudzenie z niego środków pieniężnych.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska - w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę. W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Pamiętajmy:

NIGDY i NIKOMU nie przekazujmy naszych danych służących do logowania do żadnego serwisu. Nie „klikajmy” w nieznane nam linki.  Weryfikujmy nietypowe maile i SMS-y poprzez np. infolinię danej firmy (nie stosujmy do tego danych kontaktowych podanych w mailu – sami wyszukujmy je w sieci!). Starajmy się korzystać ze sprawdzonych stron. Każde oszustwo internetowe można zgłosić na Policję.

Źródło: KPP Malbork

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe