Policyjne działania NURD

  • 26.02.2021, 09:05
  • Źródło: KPP Malbork
Policyjne działania NURD

Podziel się:

Oceń:

Już dziś policjanci malborskiej drogówki będą prowadzili działania pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Cyklicznie prowadzona przez mundurowych akcja NURD ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na zachowanie prawidłowych relacji pomiędzy kierującymi pojazdami a niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Będą w miejscach, gdzie drogi uczestników ruchu się przecinają. Szczególnym nadzorem objęte będą przejazdy dla rowerzystów i przejścia dla pieszych. Z uwagi na to, że pogoda w ostatnich kilku dniach napawa nas do spacerów z naszymi pociechami policjanci apelują do wszystkich osób opiekujących się dziećmi o zwracanie szczególnej uwagi na swoich podopiecznych w szczególności na drodze jak i w jej pobliżu.

Bezpieczeństwo "niechronionych uczestników ruchu drogowego" w dużej mierze zależy od nich samych. Od tego w jaki sposób zachowują się na jezdni, gdzie ją przekraczają i czy zwracają uwagę na inne osoby będące na drodze. Miejsca przekraczania jezdni przez pieszych i rowerzystów są oznaczone i tam mają oni pierwszeństwo. Piesi i rowerzyści powinni mieć jednak świadomość, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Muszą dać się zauważyć kierującemu i pozwolić zatrzymać się w sposób bezpieczny. Dlatego zawsze przed przejściem dla pieszych należy się zatrzymać i rozejrzeć.

Kierujący samochodem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który się na nim znajduje. Dlatego istotne jest zawsze zmniejszenie prędkości przed przejściem dla pieszych czy przejazdem dla rowerzystów i uważne rozejrzenie się.

Kierujący rowerem to również uczestnik ruchu, który ma prawo znajdować się na drodze, ale i obowiązki z tym związane. Jego miejsce jest na jezdni lub pasie ruchu dla rowerów, a po chodniku może poruszać się wyjątkowo w trzech przypadkach i musi respektować prawo pieszych do swobodnego poruszania się po nim.

Szczególne przesłanie mundurowi kierują do osób opiekujących się najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego, aby zwracali baczną uwagę na swoich podopiecznych na drodze jak i  w jej pobliżu. Często to właśnie niedostateczna uwaga osób opiekujących się dziećmi jest przyczyną ich wtargnięć przed nadjeżdżający pojazd.

Przypominamy również, że niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli na sobie elementy odblaskowe i nie tylko, tak jak wymagają tego przepisy, po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Warto również nosić odblaski na obszarach miejskich w miejscach, które są mało oświetlone. Jeden mały odblask może uratować życie.

Źródło: KPP Malbork

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe