środa, 24 kwietnia 2024 15:19
Reklama

Jedzenie dla zrównoważenia emocji? Tak, ale mądrze!

To, co jesz i pijesz, wpływa nie tylko na to, jak wyglądasz, ale także na to, co czujesz. Emocje są naturalną częścią życia. Modyfikacja diety może spowodować zmiany w naszych mózgach, z kolei to ma wpływ na nastrój i emocje, których doświadczamy. Przyjrzymy się niektórym emocjom i zobaczmy, jakie proste zmiany można wprowadzić do swojej diety, aby zachować równowagę emocjonalną.
  • Źródło: Commplace
Jedzenie dla zrównoważenia emocji? Tak, ale mądrze!

Wahania nastroju

Pokarmy, które są dobrym źródłem rozpuszczalnego błonnika, świetnie pomagają złagodzić wahania nastroju. Włącz do diety więcej brązowego ryżu, owsa, jabłek, marchwi i fasoli. Wymienione składniki pomagają spowolnić wchłanianie cukru do krwi, co oznacza, że ​​wyeliminują nagły wzrost jego poziomu. Zastanów się także, czy masz odpowiednią podaż witaminy D - pochodzi z ekspozycji na słońce, a także z jaj, sera (np. sera Gouda od MSM Mońki) i ryb.

Stany depresyjne

Jeśli czasami doświadczasz smutku lub podobnych emocji, zweryfikuj, ile kwasów tłuszczowych omega 3 dostarczasz swojemu organizmowi. Dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 są: siemię lniane (pamiętaj o zmieleniu nasion, ponieważ są one eliminowane z organizmu bez wchłaniania dobrych składników, jeśli są spożywane w całości), orzechy włoskie, awokado i produkty pełnoziarniste. Niektóre badania wykazały również związek między stanami depresyjnymi a niskim spożyciem kwasu foliowego. Znajdziemy go w orzechach, owocach, warzywach (w szczególności ciemnolistnych warzywach) i roślinach strączkowych.

Smutek

Smutek jest normalną emocją. Dbaj o siebie, pozwól sobie na odczuwanie emocji. W swojej diecie zdecyduj się na tzw. comfort food. A co kryje się pod tym tajemniczym określeniem? To po prostu jedzenie przynoszące komfort psychiczny. Co istotne, dla każdego z nas może to być coś innego. Dla jednej osoby będą to potrawy przywołujące miłe wspomnienia, a dla innych produkty z czekoladą lub kremem orzechowym.

Niepokój

Jeśli regularnie odczuwasz niepokój, zweryfikuj, ile w Twojej diecie znajduje się żelaza i witamin z grupy B. Źródła żelaza obejmują: ciemnozielone warzywa liściaste (jarmuż, szpinak, boćwina), suszoną fasolę, ciecierzycę i soczewicę, tofu, komosę ryżową i groszek. Upewnij się, że w tym samym czasie uwzględniasz również źródła żywności bogate w witaminę C (żelazo jest lepiej wchłaniane przez organizm, gdy spożywasz pokarmy zawierające witaminę C - pomyśl o włączeniu papryki, brokułów i większości owoców). Jeśli chodzi o witaminy z grupy B, staraj się regularnie jeść takie rzeczy, jak: sery, produkty pełnoziarniste, orzechy, zielone warzywa liściaste i brokuły.

- Sery dojrzewające są bardzo dobrym źródłem witaminy B12. A wszystko to za sprawą procesu ich dojrzewania. W trakcie niego namnażają się specjalnie dodane do sera bakterie, które produkują B12. W efekcie otrzymujemy produkt, którego już 100g zapewnia zalecaną dzienną dawkę do spożycia (1-5 mikrogramów) – tłumaczy Ewa Polińska z MSM Mońki.

Napięcie i stres

Zaburzenia związane ze stresem obejmują trudności w zasypianiu, bóle głowy, problemy z brzuchem, a także choroby serca. Wyeliminuj lub zredukuj kofeinę, alkohol, sztuczne słodziki, sól, nabiał, mięso (zwłaszcza przetworzone mięso, takie jak szynka, bekon itp.) i wysoko przetworzoną żywność. Jednocześnie zwiększ ilość żelaza w diecie. Jeśli myślisz, że jesz dużo źródeł pokarmu bogatego w żelazo, sprawdź, czy spożywasz również wystarczającą ilość owoców i warzyw oraz źródeł witaminy C, ponieważ nasz organizm potrzebuje jednego, aby móc wchłonąć drugie.

Zmęczenie

Krok pierwszy – sprawdź, kiedy je odczuwasz - czy może po zjedzeniu określonych produktów? Zastanów się również, czy wysypiasz się wystarczająco dobrze? Osoby stosujące diety nisko-węglowodanowe mogą częściej odczuwać zmęczenie, więc może być konieczne zwiększenie ilości spożywanych węglowodanów. Zastanów się, jakie węglowodany spożywasz i wybierz zdrowszą wersję - na przykład produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, owoce i warzywa.

Ogólne wskazówki żywieniowe

Aby zachować równowagę emocjonalną, najlepiej jest zmniejszyć (lub wykluczyć) spożycie soli, cukru, kofeiny, alkoholu oraz wyeliminować wszystkie przetworzone produkty spożywcze. W szczególności zimową porą ciepłe jedzenie może bardziej wspierać nasz organizm, dlatego gotuj domowe zupy, gulasze i potrawy zawierające pełnoziarniste produkty (takie jak brązowy ryż lub kaszę gryczaną). Upewnij się także, że pijesz wystarczającą ilość wody - woda o temperaturze pokojowej jest lepsza dla układu pokarmowego niż woda lodowata.

 


Podziel się
Oceń

SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2024 09:10 – Data zakończenia wydarzenia: 25.04.2024 15:00 Sportowo – obronne przedsięwzięcie kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych uczestniczących w projektach edukacyjnych Ministra Obrony Narodowej. Jej celem jest popularyzacja klas wojskowych jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży oraz kształtowanie i umacnianie wśród młodzieży obywatelskich postaw, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej. W województwie pomorskim Spartakiada odbędzie się 25 kwietnia (czwartek) w godz. 9.00 – 15.00 w Królewie Malborskim, na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Organizatorem jest Szef Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji we współpracy z Pomorskim Kuratorem Oświaty, Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku oraz Dowódcą 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. W wydarzeniu będzie brało udział ok. 150 osób – 17 drużyn 7 osobowych ze szkół z województwa pomorskiego wraz z instruktorami, przedstawicielami jednostek oraz osobami zaproszonymi. Zaplanowane jest 6 konkurencji: - szkolenie medyczne: wyciąganie i wynoszenie rannego z pola walki;- szkolenie fizyczne: bieg zygzakiem „koperta”;- zabawa ruchowa: przeciąganie liny;- szkolenie ogniowe: rzut granatem na odległość, w postawie stojącej;- zabawa ruchowa: rzut piłką lekarską w przód znad głowy;- szkolenie taktyczno-logistyczne: (dostarczanie amunicji). Dodatkowo na wydarzenie przewidziane są takie atrakcje jak pokazy sprzętu wojskowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego czy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zwycięska drużyna uzyska możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim 2024. *RELACJA WRAZ Z GALERIĄ ZDJĘĆ WKRÓTCE NA PORTALU MALBORK1.PL I W GAZECIE MALBORSKIEJ I POWIŚLA !! SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
test