Policjanci ostrzegają przed oszustami na rynku kryptowalut

  • 01.02.2021, 09:50
  • Źródło: KPP Malbork
Policjanci ostrzegają przed oszustami na rynku kryptowalut

Podziel się:

Oceń:

Coraz więcej osób korzysta z zakupów online, gdyż są one szybkie i wygodne. Niestety wykorzystują to oszuści internetowi, którzy za pośrednictwem ofert sprzedaży wyłudzają pieniądze. Policjanci apelują również, aby uważać na oszustów wykorzystujących rynek kryptowalut. Mieszkaniec Malborka stracił na takich „intratnych” inwestycjach ponad 120 tys. złotych.

W czwartek do malborskiej komendy zgłosił się 65-letni mieszkaniec Malborka, który został oszukany. Okazało się, że mężczyzna dostał propozycję intratnej inwestycji w „Bitcoin’y”. Chcąc zarobić „szybkie” pieniądze, „kliknął” w znalezioną w internecie  ofertę krypto-waluty, a następnie postępując zgodnie z instrukcjami przekazał oszustowi wszystkie swoje dane dostępowe do konta bankowego, który zaciągnął w jego imieniu kredyty.  Mężczyzna stracił ponad 120 tys. złotych.

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania to dziś częste sposoby działania oszustów. Aby móc się przed nimi chronić należy stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa i przede wszystkim należy ograniczyć zaufanie. Jedną z podstawowych zasad jest ochrona danych. Nigdy, żadna uczciwa firma nie poprosi nas o podanie danych do logowania na konto, zarówno te bankowe, jak i do serwisów społecznościowych.

Pamiętajmy:

NIGDY i NIKOMU nie przekazujmy naszych danych służących do logowania do żadnego serwisu. Weryfikujmy nietypowe maile poprzez np. infolinię danej firmy (nie stosujmy do tego danych kontaktowych podanych w mailu – sami wyszukujmy w sieci!). Nie wchodźmy w nieznane nam linki. Starajmy się korzystać ze sprawdzonych stron. Zawsze sprawdzajmy możliwe metody płatności i dane kontaktowe sprzedawcy. Unikajmy płatności z góry, bądź dokonujmy jej tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach. Patrzmy na opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie. Każde oszustwo internetowe można zgłosić na Policję.

Źródło: KPP Malbork

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe