czwartek, 25 kwietnia 2024 09:53
Reklama

Inauguracja Roku Kulturalnego 2020/2021 w cieniu koronawirusa

Nowy rok kulturalny rozpoczynaliśmy co roku w październiku pięknym koncertem i wręczaniem nagród kulturalnych. To wydarzenie, na które malborscy artyści i mieszkańcy czekają przez cały rok. Tym razem przez epidemię koronawirusa nie można organizować dużych spotkań z udziałem publiczności, ale można docenić osoby zasłużone dla kultury w naszym mieście. Na dzisiejszym (08.10) spotkaniu burmistrz Marek Charzewski i przewodniczący RMM Paweł Dziwosz wręczyli nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury Panom Jackowi Albrechtowi i Mariuszowi Długoszowi.
  • Źródło: UM Malbork
Inauguracja Roku Kulturalnego 2020/2021 w cieniu koronawirusa

Poniżej udostępniamy list burmistrza na Inaugurację Roku Kulturalnego 2020/2021:

Szanowni Państwo

W październiku każdego roku spotykaliśmy się z twórcami, artystami, organizatorami i promotorami działalności kulturalnej, popularyzatorami kultury, pracownikami instytucji kultury oraz osobami uczestniczącymi w życiu kulturalnym Miasta Malborka na uroczystej Inauguracji Roku Kulturalnego. Spotkanie to każdorazowo było okazją do uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym oraz wymiany poglądów i myśli o kulturze.

Bieżący rok to czas szczególny w działalności kulturalnej, bardzo doświadczonej skutkami panującej pandemii COVID-19. Życie w pandemii przyniosło ogromne zmiany we wszystkich sferach życia, bardzo mocno przy tym dotykając sferę kulturalną, z powodu znacznego ograniczenia jej działalność. Pandemia COVID-19 z dnia na dzień zamroziła życie kulturalne, przesuwając je do stref prywatnych i „świata wirtualnego” pozwalającego na zdalny wymiar obecności.

W minionym sezonie kulturalnym musieliśmy zrezygnować z wielu sztandarowych imprez organizowanych dotychczas w Naszym mieście. Także wiele wydarzeń kulturalnych w całym kraju zostało odwołanych bądź przełożonych.

Niemniej jednak cieszę się, że wielu z Nas sytuacja ta bardzo motywowała do podjęcia działań zapewniających ciągłość działalności artystycznej i przetrwania tych trudnych czasów. Cieszę się, że dzięki pełnej pasji pracy artystycznej, podejmowane były i są różne działania w obszarze promowania twórców i ich dokonań, edukacji kolejnych pokoleń, inicjatyw kulturalnych oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.

Inauguracja Roku Kulturalnego to okazja, aby nagrodzić osoby, które nierozerwalnie związane są z kulturą w Naszym mieście, rozpowszechniają ją, promują i są z nią całym sercem. Artyści odgrywają bezcenną rolę w krzewieniu, upowszechniania oraz popularyzacji kultury i sztuki, a przy tym wpływają na kształt i jakość Naszej kultury.

Swoje uznanie kieruję przy tym do osób, które w 2020 r., na podstawie uchwały Rady Miasta Malborka w sprawie ustanowienia i przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, zostały nagrodzone za osiągnięcia w dziedzinie kultury, w tym za twórczość artystyczną, popularyzację i upowszechnianie kultury oraz organizowanie działalności kulturalnej w Mieście Malborku.

Nagrody w 2020 r. za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymali Pan Jacek Albrecht i Pan Mariusz Długosz.

Pan Jacek Albrecht to artysta, który uzyskał tytuł magistra sztuki na kierunku Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest również absolwentem Politechniki Koszalińskiej i Politechniki Warszawskiej oraz członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział Gdański. Ponadto jest konserwatorem zabytków architektury, miłośnikiem zabytków Pomorza, autorem książek i licznych artykułów o zabytkach miasta Malborka. Wraz z żoną Anną prowadzi autorską pracownię plastyczną oraz autorskie galerie: „Nad papierem” i „Pod brzozami”. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i niektóre rodzaje grafiki. Artysta miał około dwudziestu wystaw indywidualnych oraz brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i przeglądach regionalnych sztuki. W ostatnich latach systematycznie wystawia swoje aktualne prace wraz ze swoją żoną, plastyczką Anną Albrecht na wystawach indywidualnych w galerii Nova w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Jego inicjatywą były też „Wtorki plastyczne” w Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw w zabytkowych wnętrzach dawnej fabryki cygar w Malborku, w ramach których prowadził nieodpłatne warsztaty plastyczne i udzielał bezpłatnych konsultacji i korekt prac tworzonych w domu. Zainicjował tam również i współtworzył działalność nowej galerii sztuki w mieście „Alternatywa” i „Galerii jednego obrazu”. W 2020 roku Jacek Albrecht wydał książkę „Santyr. Szkice do monografii”. Jest to efekt badań artysty, w których próbuje udowodnić, że zaginiony krzyżacki Zantyr to dzisiejsza Szkoła Łacińska, która powstała na średniowiecznych murach. To już trzecia pozycja poświęcona w całości zabytkowemu obiektowi.

Pan Mariusz Długosz od 28 lat jest pracownikiem Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Swoją przygodę z kulturą rozpoczął od pracy w Miejskim Domu Kultury w Malborku w 1992r.. Jest animatorem kultury zaangażowanym w wiele projektów, które niejednokrotnie wykraczają poza zakres obowiązków wynikających z pracy w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Jego cechy osobowościowe są gwarancją rzetelnie wykonanej pracy. Dzięki wykazywanej kreatywności, zdolnościom organizacyjnym, umiejętnościom pracy w zespole oraz umiejętnościom sprawnego działania w sytuacjach stresowych praca z Panem Mariuszem to sama przyjemność. Jest głęboko zaangażowany w działalność w dziedzinie kultury. Przez wiele lat z ogromną pasją i zaangażowaniem prowadził zajęcia komputerowe dla dzieci i młodzieży. Od początku swojej pracy był bardzo zaangażowany w animowanie życia kulturalnego w Malborku. Nie sposób zliczyć, ile wydarzeń i imprez w tym czasie przygotował pod kątem obsługi graficznej: a w tym banerów, ulotek, zaproszeń, plakatów i wielu, wielu różnych publikacji przygotowywanych przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Urząd Miasta Malborka. Corocznie jest zaangażowany w organizację Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce i przygotowuje oprawę graficzną wszystkich wydarzeń związanych z tym festiwalem. Pan Mariusz Długosz latami wspiera twórczość plastyczną w różnych środowiskach twórczych. Od wielu lat organizuje także w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji wystawy w galerii „Nova”, a wcześniej w galerii „Na lewo”.

Inaugurację Roku Kulturalnego 2020/2021 rozpoczynamy inaczej niż dotychczas, ale z ufnością, że działalność kulturalna w nowej, wywołanej przez COVID-19, rzeczywistości, nadal będzie dostarczała Nam nieprzemijających emocji i wrażeń oraz zapewni Nam możliwość uczestniczenia w działaniach kulturalnych.


Podziel się
Oceń

SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2024 09:10 – Data zakończenia wydarzenia: 25.04.2024 15:00 Sportowo – obronne przedsięwzięcie kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych uczestniczących w projektach edukacyjnych Ministra Obrony Narodowej. Jej celem jest popularyzacja klas wojskowych jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży oraz kształtowanie i umacnianie wśród młodzieży obywatelskich postaw, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej. W województwie pomorskim Spartakiada odbędzie się 25 kwietnia (czwartek) w godz. 9.00 – 15.00 w Królewie Malborskim, na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Organizatorem jest Szef Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji we współpracy z Pomorskim Kuratorem Oświaty, Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku oraz Dowódcą 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. W wydarzeniu będzie brało udział ok. 150 osób – 17 drużyn 7 osobowych ze szkół z województwa pomorskiego wraz z instruktorami, przedstawicielami jednostek oraz osobami zaproszonymi. Zaplanowane jest 6 konkurencji: - szkolenie medyczne: wyciąganie i wynoszenie rannego z pola walki;- szkolenie fizyczne: bieg zygzakiem „koperta”;- zabawa ruchowa: przeciąganie liny;- szkolenie ogniowe: rzut granatem na odległość, w postawie stojącej;- zabawa ruchowa: rzut piłką lekarską w przód znad głowy;- szkolenie taktyczno-logistyczne: (dostarczanie amunicji). Dodatkowo na wydarzenie przewidziane są takie atrakcje jak pokazy sprzętu wojskowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego czy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zwycięska drużyna uzyska możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim 2024. *RELACJA WRAZ Z GALERIĄ ZDJĘĆ WKRÓTCE NA PORTALU MALBORK1.PL I W GAZECIE MALBORSKIEJ I POWIŚLA !! SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
test