W sobotę przypada ważna rocznica. 100 lat temu powstała Mała Polska

  • 09.07.2020, 21:47
  • CC
W sobotę przypada ważna rocznica. 100 lat temu powstała Mała Polska Wiązanki kwiatów i znicze na Pomniku Zamordowanych Janowiaków / Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Janowie (gm. Kwidzyn)

Podziel się:

Oceń:

W sobotę 11 lipca 2020 r. przypada 100. rocznica Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. W wyniku zwycięstwa Polaków, pomimo masowych oszustw i manipulacji niemieckich, przy bohaterskiej postawie polskich patriotów, powstała na Powiślu tzw. Mała Polska. Ta ważna rocznica przypada w cieniu epidemii koronawirusa. Przygotowywane wcześniej uroczystości, które miały odbyć się w Janowie (gm. Kwidzyn) przeniesiono na późniejszy czas. W sobotę odbędą się skromne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Janowo, 11.07.2020, kościół parafialny, godz. 10.00 Msza św. za Ojczyznę, po mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczów pod pomnikiem zamordowanych Janowiaków.

Malbork, 11.07.2020, godz. 11:00 - odsłonięcie pomnika upamiętniającego wydarzenia plebiscytu na Ziemi Malborskiej w 1920 roku przy ul. Piastowskiej w Malborku

Wcześniej o godz. 10:15 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą przybycie pierwszych powojennych osadników z Wołynia, mieszczącą się na budynku Dworca PKP.

Sztum, 11.07.2020, godz. 9.30 - złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Rodła i Głazem Pamięci; godz. 10.00 Msza św. za Ojczyznę w kościele pw. Św. Anny

Z uwagi na epidemię COVID-19 dalsza część nie będzie miała charakteru otwartego dla wszystkich. Po mszy św. zaproszeni goście udadzą się na wystawę IPN zorganizowaną w

w kościele poewangelickim. Wystawie będzie towarzyszył koncert muzyki klasycznej. Na Zamku w Sztumie odbędzie pokaz animacji związanych z historią plebiscytu.

Z okazji 100. rocznicy tygodniki Wydawnictwa Pomorskiego: Gazeta Malborska i Kurier Kwidzyński wydały specjalny dodatek okolicznościowy „Gazeta Plebiscytowa”, w całości poświęcony plebiscytowi, działaczom i jego znaczeniu.

Poniżej w załączniku do pobrania 4-stronicowy dodatek historyczny Gazeta Plebiscytowa w wersji pdf .

CC

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe