100. Rocznicę Plebiscytu i 77. Rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Uroczystości 11 lipca w Malborku

  • 01.07.2020, 22:26
  • Źródło: Gazeta Malborska
100. Rocznicę Plebiscytu i 77. Rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Uroczystości… Foto: archiwum

Podziel się:

Oceń:

Burmistrz Miasta Malborka zaprasza do wzięcia udziału w obchodach upamiętniających ważne dla mieszkańców miasta wydarzenia związane z ich historią: 100. Rocznicę Plebiscytu na Ziemi Malborskiej oraz obchodzoną tego samego dnia 77. Rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

Program dnia 11 lipca 2020 roku:

10:15 Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą przybycie pierwszych

powojennych osadników z Wołynia, mieszczącą się na budynku Dworca PKP.

11:00 Odsłonięcie pomnika upamiętniającego wydarzenia plebiscytu na Ziemi Malborskiej w 1920 roku przy ul. Piastowskiej w Malborku.

11:45 Zakończenie uroczystości.

Chociaż obydwa te wydarzenia mają całkowicie odmienny charakter i dzieli je wiele lat, mają jednak znaczenie dla historii Malborka i jego mieszkańców. W wyniku plebiscytu, pomimo prowadzonej od końca 1919 r. akcji propagandowej, Malbork na kolejne lata pozostał w granicach Niemiec. Zaś w wyniku akcji przeprowadzonej przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, w pierwszym transporcie powojennych osadników do Malborka znaleźli się, w większości, właśnie przesiedleńcy z Kresów.

WAŻNE! Prosimy o zabranie ze sobą maseczek, a także utrzymywanie bezpiecznej odleglości!

Źródło: Gazeta Malborska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe