Burmistrz Malborka napisał list do premiera o trudnej sytuacji finansowej miasta

  • 13.05.2020, 10:49
  • Źródło: Gazeta Malborska
Burmistrz Malborka napisał list do premiera o trudnej sytuacji finansowej… foto: archiwum

Podziel się:

Oceń:

Do naszej redakcji dotarła treść listu, jaki burmistrz Malborka Marek Charzewski skierował do premiera RP Mateusza Morawieckiego, dotycząca trudnej sytuacji finansowej miasta Malbork. Burmistrz obawia się spadku przychodów budżetu miasta i apeluje o wsparcie rządu. Poniżej treść listu otwartego.

Szanowny Panie Premierze,
 

Trwająca w naszym kraju pandemia dotknęła nas wszystkich, całe społeczności i każdego obywatela z osobna. W sposób nieprzewidywalny i drastyczny dotknęła również jednostki samorządu terytorialnego.

Epidemia koronawirusa i kryzys gospodarczy, powodują skutki trudne do przewidzenia. Już teraz wiemy, że drastycznie spadają dochody miasta, np. wpływy z podatku PIT za miesiące marzec i kwiecień 2020 roku w stosunku do roku ubiegłego zmniejszyły się o niemal 2 mln zł (ponad 34%) - w skali roku spadek ten w naszym przypadku może wynieść nawet 10 mln zł. W tym samym okresie w stosunku do 2019 roku, budżet miasta Malborka stracił około 200 000 zł wpływów podatku od nieruchomości od osób fizycznych, co w skali roku może spowodować zmniejszenie dochodów z tego tytułu o ponad 1 mln zł (ok. 30%). Dla miasta Malbork to katastrofa finansowa.

Dochody maleją a wydatki rosną. Władze miasta starają się pomagać przedsiębiorcom poprzez umarzanie bądź odraczanie podatków, zwalniając z czynszu i opłat za wywóz nieczystości z nieczynnego lokalu użytkowego. Kolejne, dodatkowe koszty samorządu związane są z działaniami podejmowanymi w walce z koronawirusem: dezynfekcja miasta, zakup maseczek dla mieszkańców, pomoc dla szpitala, Państwowej Straży Pożarnej i innych instytucji. Duże kłopoty finansowe mają również spółki komunalne – Miejski Zakład Komunikacji, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz instytucje kultury i sportu.

Pomimo tak trudnej sytuacji miasto nie może stanąć w miejscu, miasto musi się rozwijać i realizować niezbędne inwestycje, aby być miastem przyjaznym i atrakcyjnym dla swoich mieszkańców i turystów, którzy, mamy nadzieję, wrócą do nas po epidemii.

Staramy się nie rezygnować z zaplanowanych wcześniej projektów. Będziemy zmagać się ze spowolnieniem gospodarczym wszystkimi możliwymi środkami, jednak samorząd nie będzie w stanie funkcjonować bez wsparcia. Bez pomocy finansowej rządu nie będziemy w stanie przezwyciężyć kryzysu i wrócić do normalności.

W trosce o dobro miasta i jego mieszkańców apeluję do władz państwowych o wsparcie i uruchomienie tarczy antykryzysowej dedykowanej samorządom. Oczekuję spójnych, konkretnych i skutecznych działań ze strony władz państwowych w dobrze pojętym wspólnym interesie nas wszystkich.

Z wyrazami szacunku
Burmistrz Miasta Malborka
Marek Charzewski

 

Źródło: Gazeta Malborska

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
lehiaszajs
lehiaszajs 13.05.2020, 16:29
Jak trwoga to do Pana Premiera.

Pozostałe