Tarcza dla przedsiębiorców. Prawie 3, 5 mln. złotych wpłynęło już do malborskich przedsiębiorców

  • 06.05.2020, 10:57
  • Żródło: Gazeta Malborska
Tarcza dla przedsiębiorców. Prawie 3, 5 mln. złotych wpłynęło już do malborskich przedsiębiorców

Podziel się:

Oceń:

W malborskim urzędzie pracy wpłynęło już 1216 wniosków, a przyznano już 671 mikropożyczek. Z kolei na Pomorzu 30 tys. pomorskich przedsiębiorców zostało zwolnione przez ZUS ze składek. Pomorskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zrealizowały pierwsze zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku. Z ulgi skorzysta ponad 30 tysięcy przedsiębiorców. Łączna kwota tych zwolnień to ponad 41 mln złotych.

ZUS na bieżąco rozpatruje także wnioski o świadczenie postojowe. Na Pomorzu, do ponad 13,6 tys. przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych trafiło ponad 27,3 miliona złotych.

ZUS Uruchomił specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej. To ułatwia i przyśpiesza wypłatę świadczeń. Podobny system był już wykorzystywany przy rozpatrywaniu wniosków o przejście na emeryturę.

Uprawnieni przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek, będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) w najbliższych dniach.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy, które zgłaszając do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Wprowadzone w tarczy 2.0 zmiany przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto, przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Źródło: Gazeta Malborska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe