Jak się spakować do bagażu podręcznego 

  • 06.04.2020, 15:06 (aktualizacja 06.04.2020, 15:10)
  • redakcja
Jak się spakować do bagażu podręcznego 

Podziel się:

Oceń:

Udając się na zagraniczny pobyt samolotem jedną z ważniejszych decyzji jaką musimy podjąć dotyczy bagażu. Już przy rezerwacji biletu lotniczego należy zdecydować, czy zabieramy mały bagaż podręczny, czy też dodatkowo płacimy za dużą walizkę. Bardzo często decydujemy się na pierwszą z opcji, czyli zabieramy sam bagaż podręczny. Wynika to głównie z faktu, że opłata za zabranie dodatkowej, dużej walizki jest wysoka i będziemy musieli ponieść ją dwukrotnie: przy wylocie i locie powrotnym. Dlatego właśnie bardzo przydatna jest umiejętność pakowania bagażu podręcznego. Trzeba wiedzieć czego nie można zabrać i jakie niezbędne rzeczy spakować.  

Za pierwszym razem zabranie wszystkich rzeczy do bagażu podręcznego może nam się wydawać prawie niemożliwe. Przy umiejętnej selekcji rzeczy i właściwym umieszczeniu ich w plecaku lub malutkiej walizce uda nam się zabrać wszystkie potrzebne przedmioty. 

 

Dlaczego warto podróżować tylko z bagażem podręcznym 

 

Istnieje kilka powodów, dla których warto jest podróżować tylko z bagażem podręcznym. Pierwszy z nich to kwestia finansowa. Otóż za bagaż podręczny nie musimy dodatkowo płacić, ponieważ jest on już wliczony automatycznie w cenę biletu. Za dodatkową walizkę trzeba już zapłacić. Cena takiej większej walizki zależy od linii lotniczej, ale może wynieść nawet 200 zł za lot w jedną stronę. Ponadto wyjazdy tylko z plecakiem są łatwiejsze. Duża walizka, którą trzeba ze sobą ciągnąć zawsze stwarza więcej problemów. Podróżując z małym plecakiem zwiedzanie można rozpocząć już po opuszczeniu lotniska. Przylatując z walizką będziemy musieli pojechać do hotelu i stracimy niepotrzebnie czas. Co więcej, dużo czasu stracimy także przy odbieraniu dużej walizki na lotnisku.  

 

Wymiary bagażu podręcznego i jak mierzyć 

 

Niezmiernie istotne jest, aby zawsze zmierzyć i zważyć bagaż podręczny. Wymiary bagażu nie powinny przekraczać wymiarów wymaganych przez przewoźnika. Wymiary i waga bagażu różnią się między liniami lotniczymi i to my musimy sami sprawdzić wymagania na stronie internetowej linii, którą lecimy. Zazwyczaj bagaż podręczny nie może przekraczać 10 kg, a maksymalne wymiary to 55 x 40 x 20 cm. Wymiary i wagę bagażu można sprawdzić na lotnisku. 

 

Czego nie można zabrać do bagażu podręcznego 

 

Istnieje kilkanaście rzeczy, których nie wolno zabrać do bagażu podręcznego w samolocie. Lista takich przedmiotów jest dosyć ustandaryzowana i taka sama dla wszystkich lotnisk. Niektóre z przedmiotów, których nie wolno zabrać na pokład samolotu to: broń palna, przedmioty z ostrą krawędzią (np. noże, pilniczek do paznokci, długie nożyczki), materiały wybuchowe (fajerwerki, dynamit), urządzenia z baterią litową, kosmetyki w pojemnikach większych niż 100 ml. Kosmetyki, takie jak szampon, balsam, podkład do twarzy muszą być spakowane w osobną foliową torebkę. 

Warto jest zaznaczyć, że bagaż podręczny jest bardzo dokładnie sprawdzany przez ochronę lotniska i nie ma szans, że uda nam się przejść z którymś z zabronionych przedmiotów. 

 

Co spakować do bagażu podręcznego 

 

Najpierw zastanów się, jakie ubrania będą potrzebne. Wszystkie najcięższe i największe ubrania takie jak jeansy, bluzy, swetry załóż na siebie. Do plecaka spakuj jedynie lekkie rzeczy takie jak koszulki, bieliznę czy piżamę. Ubrania ułóż na samym dnie. Jeżeli istnieje taka możliwość, zabierz ubrania, które się nie gniotą. Następnie spakuj elektronikę: ładowarkę do telefonu, ładowarkę do aparatu, aparat fotograficzny, powerbank. Przygotuj kosmetyki, które muszą być zapakowane w osobną foliową torebkę. Jeżeli dysponujesz miejscem w plecaku, zabierz też plastikową butelkę na wodę i okulary przeciwsłoneczne. Sprawdź, czy zmieści się portfel oraz dokumenty. 

 

Czy jedzenie jest dozwolone 

 

Jedzenie w bagażu jest dozwolone, ale ilość i rodzaj przewożonego jedzenia może różnić się między lotniskami. Oczywiście bez problemu można zabrać kanapkę, owoce i słodkości na drogę. Jeżeli jednak planujesz przewieźć ogromne ilości mięsa czy innych produktów to może spotkać się to z oporem strażników lotniskowych. 

Inne rady dotyczące lotu samolotem i podróżowania znajdziesz na blogu podróżniczym gurupodrozy.pl 

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe