piątek, 19 kwietnia 2024 01:16

Mistrzostwa Szachowe w „Łacinie”. Znamy mistrza województwa

W sobotę 30 listopada w Szkole Łacińskiej odbyły się Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Szachach Błyskawicznych.
  • Źródło: Gazeta Malborska

W tym rodzaju szachów gracze otrzymują bardzo krótki czas do namysłu: 3 minuty na początku partii oraz dodatkowo po 2 sekundy na wykonanie każdego ruchu Na początek został rozegrany 11-rundowy turniej indywidualny. Uczestniczyło w nim 50 zawodników. Taka ilość rund pozwoliła na wyłonienie medalistów bez konieczności korzystania z punktacji pomocniczej. Mistrzem województwa z dorobkiem 9,5 punktu został Wojciech Putlak z klubu Wda Lipusz, o pół punktu gorszy był Przemysław Kindler z Korony Gdańsk, trzecie miejsce z 8 punktami zajął Patryk Paziak mieszkaniec Nowego Stawu, również reprezentujący klub Korona Gdańsk. Najlepszą kobietą była Liwia Jarocka z Gdyni, która zajęła bardzo wysokie 6. miejsce w całym turnieju. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem klubu szachowego MCKiE Malbork został Piotr Wojtacha, który zdobył 7 punktów i uplasował się na 11. miejscu w klasyfikacji generalnej. Otrzymał też nagrodę dla najlepszego zawodnika legitymującego się II kategorią szachową. Nagroda dla najlepszego gracza do III kategorii wywalczył Adam Różycki reprezentujący Miłoradz.

Po zakończeniu rozgrywek indywidualnych nadszedł czas na mistrzostwa drużynowe. 9 czteroosobowych składów rozegrało turniej, gdzie każdy grał z każdym. Zawody zostały zdominowane przez zespół Korony Gdańsk, który wygrał wszystkie swoje mecze. Mistrzowie grali w składzie: Jędrzej Długosz, Przemysław Kindler, Patryk Paziak i Zygmunt Wielecki. Rywalizacja o 2 miejsce była bardzo wyrównana. Dwie drużyny, które przegrały tylko z Koroną Gdańsk, zremisowały bezpośredni mecz pomiędzy sobą, a resztę spotkań wygrały. O kolorze medali zadecydowała większa ilość małych punktów zdobytych w całym turnieju. Srebro przypadło klubowi Wda Lipusz, brązowe medale otrzymali zawodnicy UKS MDK Gdynia, którzy wystąpili w składzie juniorskim. Drużyna MCKiE Malbork w grająca w zestawieniu: Piotr Wojtacha, Krzysztof Kałużny, Tadeusz Wojszkun, Karol Jenczelewski zajęła 6. miejsce.