101 rocznica odzyskania Niepodległości. Obchody w Malborku.

  • 14.11.2019, 11:46
  • opr. red.
101 rocznica odzyskania Niepodległości. Obchody w Malborku. fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

MALBORK Uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpoczęły się malborskie obchody 101 rocznicy odzyskania Niepodległości. Nabożeństwo ubarwiały poczty sztandarowe, a wyjątkową oprawę muzyczną zapewnił chór „Lutnia”.

Mieszkańcy Malborka, zmierzający po nabożeństwie do miejsca głównych uroczystości – pod pomnik Armii Krajowej i na Skwer Żołnierzy Wyklętych i – mijając budynek Starostwa, trafili na inscenizację „Czas Patriotek”, przygotowaną przez Malborską Spiżarnię. Dziewczyny prezentujące na scenie modę szalonych lat dwudziestych, kończąc pokaz, wybrały się z podziwiającym je marszałkiem Piłsudskim, na wspólną przejażdżkę automobilem z epoki.

Pod Pomnikiem Armii Krajowej delegacje samorządu, służb mundurowych, szkół i stowarzyszeń malborskich złożyły kwiaty. W trakcie uroczystości – tradycyjnie już – malborski poeta, Stanisław Orłowski, odczytał okolicznościowy wiersz swojego autorstwa. Jego fragment zamieszczamy poniżej.

Dalsze świętowanie na Placu Jagiellończyka, po odśpiewaniu hymnu narodowego, uświetniło zatańczenie poloneza. Do „chodzonego” prowadzonego przez barwny korowód młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego Malbork, dołączyli widzowie zebrani na placu, na którym grała też Młodzieżowa Orkiestra Big Band Blue z Szemudu. Ponadto można było podziwiać sprzęt służb mundurowych oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Marienburg 152 IR.

Szkoda, że wszelkie te inscenizacje i pokazy, sfinansowane z budżetu samorządowego, przyciągnęły relatywnie niewielu mieszkańców powiatu i miasta, bo przecież ostatecznie to z ich kieszeni pochodzą te pieniądze. A warto było przyjść!

fot. Tomasz Sułkowski

opr. red.

Zdjęcia (11)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe