Narodowe Święto Niepodległości w SP w Starym Polu

  • 14.11.2019, 11:44
  • Monika Kosianowska
Narodowe Święto Niepodległości w SP w Starym Polu fot. SP Stare Pole

Podziel się:

Oceń:

STARE POLE Dzień 08 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Starym Polu miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Na szkolnym holu prezentowano fotografie i informacje historyczne, związane z obchodzonym 11 listopada świętem. Cała społeczność szkolna miała symboliczne biało-czerwone kotyliony.

Tradycją w naszej szkole jest uczestnictwo uczniów klas czwartych w rajdzie pieszym do pomnika powstańców listopadowych w Fiszewie.Również więc i w tym roku klasa IVa pod opieką wychowawcy B.Woś i pani A.Wyczółkowskiej wyruszyła na rajd „Śladami

żołnierzy powstania listopadowego”. Uczniowie zostali podzieleni na drużyny, które dostały plan trasy oraz zadania do wykonania na poszczególnych punktach. Drużyny musiały wykonać swój sztandar, odpowiadać na pytania o symbolach narodowych Polski oraz zapoznały się z historią wydarzeń w Fiszewie. Po dotarciu na miejsce, złożono pod pomnikiem kwiaty i zapalono znicze. Po dotarciu do pomnika niedługo dzieci czekały na sztafetę uczniów klas starszych z płonącą pochodnią. W sztafecie wzięli udział następujący uczniowie:Natalia Dziurdz, Natalia Rojek,Wiktoria Zajączkowska, Sebastian Bośko, Grzegorz Gwiazda,Adrian Wawrzyniak. Sportowców przygotowywał do biegu nauczyciel wychowania fizycznego, p. Sylwester Wiedeński. Następnie najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu pt. "Jesteśmy Polką i Polakiem", przygotowanym przez uczniów klas drugich oraz wychowawczynie: Agnieszkę Czerniewską, Dagmarę Goździejewską i Natalię Gajor. Młodzi artyści przypomnieli legendę o powstaniu państwa polskiego, wprowadzając na scenę Lecha, Czecha i Rusa. Przybliżyli trudną historię naszego kraju, podział ziem i heroiczną walkę legionistów. Pojawiły się także symbole narodowe i elementy reprezentujące naszą małą ojczyznę- Stare Pole. Muzyka będąca tłem oraz śpiew dzieci realnie działały na zmysły, a odśpiewany wspólnie "Mazurek Dąbrowskiego" sprawił, że na ciele pojawiał się dreszcz. Po najmłodszych, w pięknie udekorowanej małej sali gimnastycznej, przez p. Malwinę Szydłowską i p. Annę Rukat wzięli udział w uroczystości pozostali uczniowie.Wspólnie oglądaliśmy przepiękny program słowno – muzyczny pt.” Drogi do wolności”, przygotowany przez uczniów klas VI i Vc pod kierunkiem nauczyciela historii p.Łukasza Radeckiego. Akademia, przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klas VI i Vc recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Przytoczę słowa refleksji, które padły podczas wspaniale przygotowanej uroczystości, która na długo będzie przez wszystkich zapamiętana. Polska poinformowała:” Dziś rocznica mojego odzyskania wolności.Było to dawno,kiedy jeszcze nikogo z was nie było na świecie.Pokonałam was (zaborców) dzięki moim dzieciom – Polakom- żołnierzom. Jest rok 2019, a ja jestem zmęczona i chora.” Uczniowie ze smutkiem stwierdzili i poprosili Polskę o pomoc:”- Zjadamy się nawzajem, nienawidzimy, wokół zawiść i zło, czy możesz to zmienić? - Nie wiem co to jest miłość i przyjaźń, media mnie karmią agresją, czy możesz to zmienić ?- Mój świat to wirtualny świat gier komputerowych Internetu,youtuba i fejsbuka, czy możesz to zmienić? - Moi rodzice nie mają dla mnie czasu, jestem hodowany, a nie wychowywany, czy możesz to zmienić?- A ja codziennie widzę biedę, alkohol i narkotyki, czy możesz to zmienić?” Polska odpowiedziała:” Kochani tylko w waszych rękach mój los, zmieniajcie się, żeby Polska była Polską, uleczcie mnie lecząc siebie, leczcie swe wady, zmieniajcie świat, póki czas, póki czas, póki czas ... Cyprian Kamil Norwid powiedział, że” ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Miały tego świadomość przeszłe pokolenia, a czy my rozumiemy swoje obowiązki względem ojczyzny? Czy szanujemy symbole narodowe, troszczymy się o poprawność języka polskiego, czy zachowujemy polskie tradycje narodowe? Zastanówmy się nad odpowiedzią na te pytania.

Przeżycia, związane z przygotowaniem tak wielkiej uroczystości pozwalają nieść nadzieję, że młodzi ludzie są chętni do wyzwań.

fot. SP Stare Pole

Monika Kosianowska

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe