Akwaforty Hugona Ulbricha

  • 12.11.2019, 07:30
  • Justyna Lijka
Akwaforty Hugona Ulbricha Ilustracja ze zbiorów MZM

Podziel się:

Oceń:

Z pierwszej dekady XX wieku pochodzą dwie, wielkoformatowe akwaforty ukazujące malborski zamek – od południowego zachodu i północnego wschodu. Ich autorem był cieszący się dużym uznaniem wśród współczesnych, pochodzący ze Śląska grafik i ilustrator Hugo Ulbrich (1867–1928). Artysta ten specjalizował się w pejzażach i widokach zabytków architektury. W jego spuściźnie znalazły się kompozycje przedstawiające zabytki Dolnego Śląska, widoki Hanoweru, Berlina, Rzymu czy z dalekiego Egiptu.

Malborskie ryciny Ulbricha powstały z inicjatywy Towarzystwa Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego (Verein für die Herstellung und Ausschmückung der Marienburg) współpracującego od 1884 roku z Zarządem Odbudowy Zamku. Zadaniem statutowym tego Stowarzyszenia było finansowe wsparcie wielkiego dzieła restauracji pokrzyżackiej warowni (kierowanej od 1882 roku przez Conrada Emmanuela Steinbrechta, a po jego śmierci w roku 1923, aż do końca drugiej wojny światowej przez Bernharda Schmida) oraz pozyskiwanie dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego, militariów, księgozbioru, numizmatów do aranżacji rekonstruowanych wnętrz zamkowych i badań naukowych. Informacje o wykonaniu przez śląskiego grafika dwóch widoków zamku i ich prenumeracie znalazły się w wydawanych cyklicznie Sprawozdaniach Zarządu Towarzystwa Odbudowy oraz w przewodnikach po zamku autorstwa Steinbrechta.

Więcej w bieżącym wydaniu Gazety Malborskiej z dnia 6 listopada 2019 roku

 

Justyna Lijka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe