Podatki od nieruchomości nie wzrosną

  • 06.11.2019, 12:20
  • opr. red.
Podatki od nieruchomości nie wzrosną fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

MALBORK 30 października 2019 odbyła się XV Sesja Rady Miasta Malborka. Jednym z najważniejszych punktów obrad było podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie miasta.

Skarbnik M. Pilarska-Downar, zwróciła uwagę, że wpływy z podatku od nieruchomości są jednymi z naistotniejszych źródeł wpływu na budżet miasta oraz śródków które może miasto przeznaczyć np. na cele oświatowe czy na podniesienie pensji w związku ze wzrotem ogołnokrajowej najniższej płacy. Podniesienie stawek podatku od nieruchomości miałoby przynieść ok. 2 milionów dodatkowych środków dla budżetu miasta, a i tak nadal będą to środki niewystarczające na pokrycie choćby ww. wzrastających kosztów. Radna Joanna Iglińska, przewodnicząca Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Komunikacji powiadomiła radnych, że Komisja zaopiniowała projekt uchwały negatywnie. Przewodniczący Komisji Finansów i Rozwoju Miasta radny Arkadiusz Mroczkowski poinformował Radę z kolei, że komisa opinii na temat uchwały nie wydała z powodu równowagi głosów za i przeciw w Komisji. Radni w sprawie podatku od nieruchomości nie zadawali pytań przed głosowaniem. W głosowaniu za przyjęciem uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie miasta, przeciwnych jej przyjęciu było 12 radnych, przy 9 głosach za i bez głosów wstrzymujących się. Uchwała nie została przyjęta. Radny Edward Orzęcki zadał w związku z tym burmistrzowi pytanie o skutki dla budżetu miejskiego nieprzyjęcia tej uchwały. Burmistrz Marek Charzewski stwierdził, że konieczne będą cięcia wydatków bieżących, m.in. w biurze Rady i UM. Podkreślił przy tym, że wydatków inwestycyjnych nie będzie się ograniczać.

Wśród wielu innych kwestii poruszanych na sesji powróciła też sprawa transportu zbiorowego w mieście i konieczności restrukturyzacji malborskiego MZK, a także zasadności utrzymywania okresowej linii nr 8. Radni będą analizowali tę sprawę w najbliższych miesiącach.

W punkcie pytań i interpelacji wiceprzewodniczący Rady, radny Tomasz Klonowski, postulował m.in. złożenie akcesu Urzędu Miasta do projektu Polska Cyfrowa zakładającego utworzenie punktów bezpłatnego dostępu do internetu (hot-spotów). Na tę interpelację burmistrz odpowiedział, że „bezpłatny internet” nie jest w tym projekcie całkowicie bezpłatny, a ponadto oprócz możliwej dotacji z Ministerstwa Cyfryzacji, można skorzystać z grantu z UE (Bon wi-fi - WiFi4EU), który przyznano miastu wysokości 15 tys. euro. W tym projekcie nie jest wymagany wkład własny. Burmistrz zadeklarował wybór rozwiązania, które okaże się korzystniejsze dla Malborka.

opr. red.

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kromka
Kromka 08.11.2019, 22:28
Pieniadze z podatkow wazne dla miasta! Kto glosuje na takich liderow, ktorzy nie dodali zadnych miejsc pracy w miescie a chce tylko gotowe pieniadze zabierac od ludzi. Wstyd!

Pozostałe