Kolejne spotkanie z teatrem w „Moście”.

  • 04.11.2019, 07:00
  • Joanna Pawłowska
Kolejne spotkanie z teatrem w „Moście”. Fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

Teatry amatorskie znowu zagościły w Malborku. Po 11 latach przerwy, w ubiegłym roku, wznowione zostały Malborskie Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „MOST”.

Inicjatorem Spotkań Teatralnych był Miejski Dom Kultury. Rozpoczęły się one w 1994 r nosząc nazwę Malborskie Forum Teatrów Poezji. Już po raz drugi kierownikiem artystycznym została Violetta Jankowiak z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, która z grupą „Pudło” uczestniczyła w pierwszych spotkaniach. Rok temu wróciła do „MOST”-u.

- Wbrew powszechnej opinii polskie teatry amatorskie są na bardzo wysokim poziomie i w związku z tym postanowiliśmy je pokazać, udostępnić – wyjaśnia. – Teatr potrafi odczarować, przeciętny widz może zobaczyć przedstawienie, dotknąć je i poczuć jego piękno.

Dla uczestników konkursu ważne są także wymiana doświadczeń i szukanie nowych form teatralnych i temu służyły warsztaty teatralne odbywające się w sobotnie przedpołudnie. Do konkursu zgłosiło się 14 zespołów, zakwalifikowanych zostało dziewięć. W piątek, poza konkursem, spotkania rozpoczęła malborska grupa „Dwa słowa” ze spektaklem „Teatrcepcja czyli Szekspir w dwóch słowach”. Melpomena potrafi zawrócić w głowach. Troje młodych aktorów z tego teatru postanowiło zostać aktorami. A Kajetan Mąder jeszcze nie podjął decyzji.

- Lubię to robić, występować, ale na razie nie wiążę z tym przyszłości. Może to sprawa tematów, wolę te dotyczące nas wszystkich, naszej codzienności, takie jak w ubiegłym roku – o uzależnieniach.

Rozpoczynający konkurs „Teatr Po godzinach” z Trójmiasta to ośmioosobowa grupa w różnym wieku.

– Wystąpiliśmy ze spektaklem „Złe towarzystwo” dotyczącym coraz większego problemu, problemu samotności. Nie korzystamy z gotowych scenariuszy. Teksty naszych przedstawień powstają w oparciu o improwizację. Najpierw zarysowany jest projekt, potem zastanawiamy co i jak chcemy pokazać - Małgorzata Oracz przedstawia ich pracę.

XVI „MOST” otworzył Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor MCKiE

- Teatr to magia. Ma edukować, wzruszać, czasami bawić, czasami cieszyć. Dziękuję państwu za przybycie.

Podzielił się także swoimi planami.

- W naszym mieście teatr jest bardzo potrzebny. Planujemy przygotowanie i wystawienie spektakli różnopokoleniowych; ci ludzie będą nie tylko tworzyli sztukę ale również bawili się nią i wzajemnie wspierali. Przedstawienia kierowane byłyby do osób w różnym wieku. To, że nie mamy budynku teatru nie jest problemem. Uważam, że można wystawiać je wszędzie, nawet na ulicy a każdy dobry spektakl obroni się. Planujemy cykliczność, raz lub dwa razy w roku; chcemy przyzwyczaić publiczność .

Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem.

- Ciągle brakuje nam kultury w formie teatru, kina, koncertów. Jest ich już wprawdzie więcej ale ciągle czuję niedosyt. To świetnie, że wznowiono „MOST”. Poza atrakcją dla widzów jest to też duże wyzwanie dla aktorów i to w różnym wieku – swoimi wrażeniami podzieliła się pani Aleksandra.

- Tu występuje mój wnuczek i jestem bardzo z niego dumna – dodaje pani Zofia. – To dobrze, że dzieci i młodzież mogą mieć taki kontakt ze sztuką, próbować jej różnych rodzajów. Może dzięki temu zostaną piosenkarzami albo aktorami.

„Most”- owi towarzyszyła wystawa fotografii dokumentujących występy teatrów, wykonanych przez Kamila Gorczyńskiego.

W sobotni wieczór w Karwanie ogłoszono wyniki konkursu. Za najlepsze spektakle jury w składzie Marek Sadowski i Zbigniew Mikołajczyk uznało „Złe towarzystwo” w wykonaniu „Teatru Po godzinach” oraz „Hodowla masowa” teatru „No i dobra”. Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymała Małgorzata Oracz z „Teatru Po godzinach”. Dwie nagrody za osobowość aktorską otrzymały Weronika Kosior i Monika Dulska.

Nagrodzonym i uczestnikom podziękował Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor MCKiE oraz burmistrz Marek Charzewski.

- Dziękujemy za powrót tej idei, która pojawiła się 25 lat temu i odpoczywała do 2018 r – powiedział. – Obejrzałem wszystkie spektakle, które mówiły nie tylko o łatwych sprawach, zawierały treści egzystencjonalne.

Do życzeń przyłączył się Marek Dyjak artysta, który wystąpił na zakończenie uroczystości. Gratulujemy zdobywcom nagród i zapraszamy za rok.

Joanna Pawłowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe