Odbudowa bramy dawnego cmantarza przy kościele MBNP w Malborku

  • 01.11.2019, 11:15
  • opr. red.
Odbudowa bramy dawnego cmantarza przy kościele MBNP w Malborku Fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

MALBORK Trwa odbudowa bramy prowadzącej na teren przylegający do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku (dawniej Św. Jerzego).

Mur, w którym znajdowała się owa bramka okalał niegdyś parafialny cmentarz – dziś nieistniejący. Byli tu pochowani m.in. konserwator zamku malborskiego K. Steinbrecht (1849-1923) oraz kartograf W. Suchodolec (1687-1751). Na jednym z odcinków muru okalającego dawny cmentarz znajduje się obecnie tablica upamiętniająca Malborskich Sybiraków.

Kilka miesięcy temu rozebrano zabytkową bramę ogrodzenia, ponieważ nastąpiło jej niebezpieczne pochylenie. Władze miasta z „ulgą odetchnęły”, kiedy badacze stwierdzili, że obiekt nie pochodzi z XVIII wieku, jak niektórzy historycy domniemywali, lecz jest znacznie późniejszy. „Dzięki temu” można go było rozebrać, zastępując atrapą, zamiast prowadzić kosztowne prace restauratorskie zmierzające do uratowania zabytkowej substancji obiektu.

Wcześniej, bo już w pierwszej poł. lat 80. XX w. przeprowadzono likwidację cmentarza. W opinii wielu znawców i miłośników zabytków dawnego Malborka, było to działanie barbarzyńskie. Po splantowaniu nagrobków, teren został zasypany blisko 1,5 metrową warstwą ziemi, która napiera na historyczny mur cmentarza, na końcu którego zlokalizowana była zabytkowa brama.

Fot. Tomasz Sułkowski

opr. red.

Zdjęcia (2)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Grzegorz
Grzegorz 02.11.2019, 06:35
A kto za to płaci? Rozumiem, że parafia?

Pozostałe