Opłaty za śmieci, liczone „od osoby”

  • 03.10.2019, 13:42
  • Opr. red
Opłaty za śmieci, liczone „od osoby” fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

W dniu 26 września odbyła się XIV Sesja Rady Miasta Malborka. Jednym z najbardziej żywotnie dotyczących mieszkańców punktów obrad było podjęcie uchwały w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty.

Wiceburmistrz Józef Barnaś, zwracając się do radnych zaznaczył, że metoda rozliczania opłat za odbieranie odpadów obliczanych na podstawie zużycia wody mogłaby w Malborku być niesprawiedliwa ze względu na duże różnice w standardach urządzeń wodno-kanalizacyjnych, jakie wykazują gospodarstwa domowe w naszym mieście. Burmistrz Marek Charzewski dodał, że analizy metody rozliczania tych opłat prowadzone były we współpracy z innymi samorządami i wniosek jest taki, że u nas korzystniejsze będzie rozliczanie „od osoby” aniżeli od zużycia wody w gospodarstwie domowym. Sprawa spowodowała ożywioną dyskusję, zgłaszało się wielu radnych, wśród nich m.in. radny Dariusz Kowalczyk zwrócił uwagę, że jego zdaniem system naliczania opłat w stosunku do zużycia wody wymusiłby jej oszczędzanie. Wiceprzewodniczący Rady Miasta, radny Tomasz Klonowski, zaznaczył z kolei, że będzie głosował przeciw podwyżce opłat za wywóz śmieci przytaczając przykład z Nowej Wsi, gdzie podwyżek nie ma i dotychczasowe opłaty są wystarczające. Przewodniczący Rady Paweł Dziwosz podkreślił, że będzie głosował przeciw uchwale w takim kształcie jaki przestawiono Radzie, ponieważ nie można przenosić odpowiedzialności na mieszkańców za braki w systemie, za który odpowiada burmistrz. Zaznaczył, że podwyżka jest drastyczna.

Za podjęciem uchwały głosowało 9 radnych, 8 radnych było przeciw, wstrzymała się jedna radna. Opłaty zaczną obowiązywać od początku przyszłego roku. Cena liczona „od osoby” wzrosła o 6,50 zł.

Opr. red

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe