Nowa wystawa w MZM „Mądrość zbudowała sobie dom...”

  • 19.09.2019, 08:04
  • Tekst i zdjęcia: Robert Lijka
Nowa wystawa w MZM „Mądrość zbudowała sobie dom...”

Podziel się:

Oceń:

MALBORK W Muzeum Zamkowym w Malborku można już zwiedzać nową wystawę pt. „Mądrość zbudowała sobie dom... Państwo krzyżackie w Prusach”. 14 września odbył się wernisaż ekspozycji przygotowywanej od wielu miesięcy zarówno przez liczny zespół pracowników muzeum z jego dyrektorem dr. hab. Januszem Trupindą, jak i ekspertów zewnętrznych z prof. Udo Arnoldem na czele. Malbork przy tej okazji odwiedził po raz pierwszy 66. wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego o. Frank Bayard.

„Już sam tytuł wystawy w zestawieniu z historią zakonu krzyżackiego w Prusach w odczuciu polskiego odbiorcy może budzić pewien niepokój” – powiedział podczas uroczystego otwarcia ekspozycji wiceminister kultury, Jarosław Sellin. Uspokajał jednak przybyłych, że niepokój ten zostanie wnet rozwiany dzięki fachowej narracji „o narodzinach, rozwoju i upadku państwa zakonnego przede wszystkim w jego aspekcie ideologicznym oraz czysto praktycznym związanym z zarządzaniem, infrastrukturą czy zaopatrzeniem”.

Tytuł najnowszej wystawy w MZM jest cytatem zaczerpniętym z Księgi Przysłów (9,1), który krzyżacki kronikarz Piotr z Dusburga zamieścił w przedmowie do swojej „Kroniki ziemi pruskiej”. Oddaje on sposób postrzegania świata przez Krzyżaków. Jak nam wyjaśnił jeden z kuratorów wystawy Bartłomiej Butryn, Krzyżacy uważali, że w pogańskich Prusach gdzie Mądrość Boża (bo to o Nią chodzi) nie miała „domu”, zakonni rycerze, stali się niejako narzędziem, jakim owa Mądrość, posłużyła się by go sobie zbudować. Krzyżackie panowanie w Prusach skutkowało m.in. fundacjami licznych kościołów wraz z wyposażeniem. Jeszcze długo po upadku władzy Krzyżaków na tych ziemiach, ich fundacje służyły następnym żyjącym tu pokoleniom.

Wieloaspektowość krzyżackiego państwa organizatorzy zdecydowali się ukazać poprzez liczne artefakty pozyskane z wielu muzeów i instytucji krajowych i zagranicznych.

Na tej szeroko zakrojonej ekspozycji zgromadzono kilkaset przedmiotów z epoki władania Krzyżaków w Prusach – m.in. dzieł sztuki, rękopisów, dokumentów, monet, przedmiotów rękodzielniczych i użytkowych. Zgromadzone w dormitoriach i kościele NMP na Zamku Wysokim , niejako „same w sobie” świadczą o tych dawnych czasach i miejscach, z których pochodzą. Stanowią namacalny ślad odległych wieków, kiedy to garstka „krzyżowców-menedżerów” (np. około 500 braci krzyżackich przebywających w Prusach na początku XV wieku) – zarządzała obszarem zamieszkanym przez blisko tysiąc razy liczniejszą ludność.

Najnowsza wystawa w MZM to - jak zapewnia dyrektor placówki i zarazem kurator wystawy „Mądrość...”dr hab. Janusz Trupinda - dopiero początek trzyczęściowej opowieści o malborskim zamku. Na przyszły rok zaplanowana jest wystawa „Polski Malborg”, a za dwa lata - o czarnej i białej legendzie Krzyżaków tworzonej w wiekach XIX i XX.

Wystawa „Mądrość zbudowała sobie dom” potrwa do 17 listopada.

Tekst i zdjęcia: Robert Lijka

Zdjęcia (7)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe