Moc wakacyjnych atrakcji

  • 09.09.2019, 09:25
  • (Informacja GOKiS Stare Pole)
Moc wakacyjnych atrakcji fot. GOKiS Stare Pole

Podziel się:

Oceń:

Ponad czterdziestu uczestników z terenu gminy Stare Pole skorzystało z wakacyjnej oferty przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Starym Polu. W czasie letniej przerwy od szkoły GOKiS zaproponował między innymi półkolonie pod hasłem „Afro Wakacje”, które odbyły się w terminie od 25 czerwca do 5 lipca. Podczas półkolonii młodzi mieszkańcy naszej gminy mogli zgłębić wiedzę na temat kultury afrykańskiej, poznać tajniki trudnej sztuki chodzenia na szczudłach, spróbować swoich sił w tańcu afrykańskim oraz grze na bębnach, ale także wziąć udział w licznych dyskusjach na temat szacunku dla innych kultur i tolerancji.

Podczas rowerowych wypraw odwiedziliśmy między innymi las w Kaczynosie oraz pobliskie świetlice w Ząbrowie, Kraszewie i Szlagnowie. Zawitaliśmy także na staropolski stadion, gdzie podczas afrykańskich upałów mogliśmy schłodzić się w strumieniach zraszaczy. Półkoloniści „Afro Wakacji” wyruszyli także do Średniowiecznego Grodziska Owidz, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. W chatach krytych strzechą wzięli udział w warsztatach związanych z rycerstwem, podczas których ozdabiali drewniane tarcze i miecze oraz warsztatach wykonywania lalek motanek spełniających życzenia. Młodzi rycerze rywalizowali ze sobą w ciekawych konkurencjach sprawdzających ich spryt, zwinność i jedność drużyny. Mieliśmy także szansę poznać z bliska pracę archeologów, którzy akurat pracowali na terenie grodziska i opowiedzieli o swojej pracy i interesujących odkryciach. Głównym celem „Afro Wakacji”, poza świetną zabawą i aktywnym spędzeniem czasu w gronie rówieśników, było stworzenie pokazu ulicznego w oparciu o umiejętności zdobyte podczas półkolonii. Do krainy kuglarskich sztuczek zabrali nas artyści z dzierzgońskiego „Teatru 3.5” oraz Wytwórni Kultury „BO TAK” Domela Grenda oraz Marek Kurkiewicz, którzy zapoznali nas z tajnikami sztuki chodzenia na szczudłach. Każdy miał szansę spróbować swoich sił na wysokości, dzięki czemu niektórzy odkryli w sobie nowy talent. Przez kilka dni mogli szlifować go pod okiem ekspertów, aby zaprezentować się podczas finałowego pokazu. Warsztaty z tańca afrykańskiego oraz gry na bębnach poprowadziła przesympatyczna Marysia Graczyk , dzięki której odkryliśmy w sobie nieznane wcześniej pokłady energii. Finałowy pokaz odbył się 5 lipca. Barwnym pochodem przemaszerowaliśmy z budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu na ulicę Dworcową, gdzie zaprezentowaliśmy nasze umiejętności zdobyte podczas wakacyjnych spotkań. Odbył się pokaz szczudlarski, zagraliśmy wspólnie na bębnach, a dziewczynki przedstawiły przygotowany przez siebie układ taneczny.

Ponadto podczas tegorocznych wakacji z GOKiS, w sierpniu zorganizowano zajęcia plastyczne dla dzieci, szereg zajęć sportowych oraz zajęcia Staropolskiego Klubu Fantastyki. W jego ramach młodzież i dzieci spotykały się przy grach planszowych, których szeroki wybór dostosował do potrzeb uczestników p. Łukasz Radecki. Starsi gracze mogli również zasiąść do sesji gier fabularnych.

Wakacje dla ZPiT Małe Żuławy, który działa przy naszym Ośrodku to nie tylko czas wypoczynku ale również intensywnej pracy. Nasi tancerze uczestniczyli
w Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich, który odbył się w lipcu, w ramach Międzynarodowych Olsztyńskich Dni Folkloru zdobywając tam zaszczytne miejsca na podium. W sierpniu ZPiT Małe Żuławy wyjechał wspólnie z zaprzyjaźnionym ZPiT Malbork na Międzynarodowy Festiwal Folkloru do Chorwacji. Podczas pobytu w malowniczej Kraljevicy zespół miał niebywałą okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczne na tle zespołów z różnych krajów. Po wyczerpujących występach nie zabrakło też czasu na zwiedzanie, odpoczynek i relaks na plaży oraz kąpiel w morzu.

Składamy ogromne podziękowania p. Anettcie Ciok za pracę z dziećmi i poświęcony czas, rodzicom za pomoc w opiece nad młodymi artystami, Wójtowi Gminy Stare Pole p. Markowi Szczypiorowi za udzielone wsparcie oraz Dyrekcji Banku Spółdzielczego w Malborku Oddział Stare Pole i Prezesowi Związku PBC w Malborku p. Wiesławowi Szpurze. Największe podziękowania wędrują jednak w stronę zespołu. Dla wielu z nich był to nie tylko pierwszy występ na imprezie tej kategorii, ale także pierwsza zagraniczna podróż. Małe Żuławy spisały się na przysłowiowy medal pokazując świetne występy i promując naszą gminę w najlepszy możliwy sposób. Jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by wakacje z GOKiS 2019 były możliwe. Dziękujemy: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Starym Polu, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Starego Pola za udzielone wsparcie ze środków funduszu sołeckiego, instruktorom oraz wszystkim uczestnikom wakacyjnych zajęć za miłą atmosferę.

fot. GOKiS

(Informacja GOKiS Stare Pole)

Zdjęcia (3)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe