Malborskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

  • 05.09.2019, 08:47
  • (opr. red., fot. T. Sułkowski)
Malborskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

MALBORK 1 września 2019 roku w Malborku uroczyście obchodzono 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Miejskie obchody rozpoczęły się pod pomnikami na Cmentarzu Komunalnym i nekropoliach wojennych. Mieszkańcy i władze samorządowe złożyli też kwiaty pod Pomnikiem Celników Polskich w Kałdowie.

W tym miejscu, gdzie dziś znajduje się pomnik upamiętniający inspektorów celnych poległych w czasie II wojny światowej burmistrz Malborka, Marek Charzewski powiedział m.in.: „dziś jest nam bardzo trudno w sposób logiczny wytłumaczyć, jak to możliwe, że w cywilizowanym kraju narodziła się ideologia, która potrafiła przekształcić większość mieszkańców w bestie”.

Burmistrz Malborka przypomniał też, że celnicy z Kałdowa byli jednymi z pierwszych Polaków, którzy zginęli w walce z niemieckimi najeźdcami. Tu bowiem w 1939 roku znajdowało się przejście graniczne między Wolnym Miastem Gdańsk a Niemcami. Nadzorująca je placówka polskiego Inspektoratu Ceł, została już w maju 1939 roku spalona przez Niemców i przeniesiono ją do wagonów kolejowych na pobliskim wiadukcie. Polscy celnicy nie mieli tu dnia spokoju – przez długie letnie miesiące, aż do wybuchu wojny byli nękani przez niemieckich dywersantów i bojówki hitlerowskie.

By przybliżyć zebranym tę tragiczną historię, Sklepy Cynamonowe, przygotowały krótką inscenizację pt. „A jednak wojna...”. Obchody w Kałdowie były kontynuowane także w Szymankowie, w tamtejszym kościele i pod pomnikiem poświęconym kolejarzom, celnikom i ich rodzinom, zamordowanym nad ranem 1 września 1939 r. po skierowaniu na boczny tor pociągu z niemieckimi żołnierzami zmierzającymi do polskiego Tczewa.

Z kolei Muzeum Zamkowe przygotowało dla mieszkańców Malborka okolicznościowe wykłady historyczne w Karwanie poświęcone tym tragicznym kartom z dziejów naszego regionu.

(opr. red., fot. T. Sułkowski)

Zdjęcia (5)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe