czwartek, 25 kwietnia 2024 10:08
Reklama

Uczczą pamięć o „Kaszubskiej Golgocie”

Pomorze Gdańskie, po przejęciu w 1939 roku przez III Rzeszę, wróciło do dawnej, niemieckiej nazwy: Prusy Wschodnie. Wraz z przyłączeniem tych ziem Niemcy mieli własny plan wobec regionu, który utracili w 1918 roku. Jednym z nich była akcja "Inteligencja", wymierzona w polską inteligencję oraz w miejscową ludność. Cel był jeden: stłumienie jakiegokolwiek, możliwego przyszłego oporu na tych ziemiach. Szacuje się, że w ramach „Intelligenzaktion”, na terenach całej II RP, zginęło nawet do 100 tys. osób. Najszerszy wymiar miała ona jednak na Pomorzu.
Uczczą pamięć o „Kaszubskiej Golgocie”

Pierwsze ludobójstwo II wojny światowej.

Piaśnica. Lasy otaczające tą niewielką kaszubską wieś położoną nieopodal Wejherowa skrywają mroczną historię II wojny światowej. Dokumenty dotyczące mordów piaśnickich, które zachowały się z akcji zacierania śladów prowadzonej w 1944 roku przez Niemców, wskazują na to, że egzekucje w Lasach Piaśnickich zaczęły się pod koniec października 1939 roku i trwały do wiosny 1940 roku. Miały one podobny przebieg do zbrodni, które odbyły się niewiele później w sowieckim Katyniu. Skazańcy byli rozstrzeliwani bronią maszynową lub też strzałami w tył głowy.

Pomorski Katyń, Kaszubska Golgota.

Większość dokumentów opisujących ogrom i bestialstwo zbrodni w Piaśnicy zaginęła. Ocalały raporty, które opisują poszczególne dni i przebieg wydarzeń w lasach piaśnickich. 11 listopada to dzień Święta Niepodległości, jednak raport dotyczący mordów na Pomorzu nadał tej dacie zupełnie inny, tragiczniejszy wymiar. W tym dniu 1939 roku rozstrzelano w Lasach Piaśnickich 314 wybitnych mieszkańców Wybrzeża Gdańskiego. Wśród ofiar było ok. 150 gdynian i 20 funkcjonariuszy gdyńskiej policji dotąd przetrzymywanych w puckim więzieniu. Szacuje się, że piaśnickie lasy spłynęły krwią ok. 14 tysięcy ofiar.

Motocyklowy Rajd Piaśnicki.

Pomysłodawcą Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego jest Marcin Drewa ze Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”.

Uczestnicy rozpoczną rajd o godz. 14:00 z „Bramy Piaśnickiej” w Wejherowie. Następnie zwartą kolumną motocyklową przemieszczą się w kierunku Lasu Piaśnickiego. Na miejscu o godz. 15:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Parał. Daniela Nowaka – Kustosza sanktuarium Piaśnickiego, kapelana stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”.

- Głównym celem rajdu jest rozwijanie wiedzy i świadomości o zbrodni dokonanej w Lesie Piaśnickim wśród mieszkańców Pomorza, tak aby pamięć o ofiarach zbrodni ludobójstwa przetrwała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Uczestnicy to motocykliści, którym na sercu leży propagowanie wiedzy o Martyrologii Piaśnicy – nakreślił ideę rajdu Marcin Drewa - Przewodniczący Kapituły Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego.

Hołd pomordowanym oddadzą również żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Wszelką korespondencję i rejestrację dotyczącą Rajdu należy kierować do 1 września 2019 roku pod adresem: [email protected]

Organizatorem Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego jest Kapituła Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego oraz MIVA Polska.

Honorowy Patronat objęli: JE Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Jarosław Sellin, Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich, Starosta Wejherowski – Gabriela Lisius, Prezydent Wejherowa –Krzysztof Hildebrandt, Dyrektor MIVA Polska – Ks. Jerzy Kraśnicki.


Podziel się
Oceń

SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2024 09:10 – Data zakończenia wydarzenia: 25.04.2024 15:00 Sportowo – obronne przedsięwzięcie kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych uczestniczących w projektach edukacyjnych Ministra Obrony Narodowej. Jej celem jest popularyzacja klas wojskowych jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży oraz kształtowanie i umacnianie wśród młodzieży obywatelskich postaw, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej. W województwie pomorskim Spartakiada odbędzie się 25 kwietnia (czwartek) w godz. 9.00 – 15.00 w Królewie Malborskim, na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Organizatorem jest Szef Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji we współpracy z Pomorskim Kuratorem Oświaty, Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku oraz Dowódcą 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. W wydarzeniu będzie brało udział ok. 150 osób – 17 drużyn 7 osobowych ze szkół z województwa pomorskiego wraz z instruktorami, przedstawicielami jednostek oraz osobami zaproszonymi. Zaplanowane jest 6 konkurencji: - szkolenie medyczne: wyciąganie i wynoszenie rannego z pola walki;- szkolenie fizyczne: bieg zygzakiem „koperta”;- zabawa ruchowa: przeciąganie liny;- szkolenie ogniowe: rzut granatem na odległość, w postawie stojącej;- zabawa ruchowa: rzut piłką lekarską w przód znad głowy;- szkolenie taktyczno-logistyczne: (dostarczanie amunicji). Dodatkowo na wydarzenie przewidziane są takie atrakcje jak pokazy sprzętu wojskowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego czy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zwycięska drużyna uzyska możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim 2024. *RELACJA WRAZ Z GALERIĄ ZDJĘĆ WKRÓTCE NA PORTALU MALBORK1.PL I W GAZECIE MALBORSKIEJ I POWIŚLA !! SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
test