Opowieść o dwóch Fryderykach i ich dziełach

  • 30.08.2019, 07:15
  • (Opr., fot. R. Lijka)
Opowieść o dwóch Fryderykach i ich dziełach

Podziel się:

Oceń:

MALBORK W sobotnie (24 sierpnia) popołudnie w Ośrodku konferencyjnym KARWAN odbyła się promocja najnowszej publikacji Muzeum Zamkowego.

Jest to bogato ilustrowany katalog wystawy czasowej „W przededniu wielkiej odbudowy. Zamek malborski na kartach berlińskiego albumu Johanna Friedricha Fricka z przełomu XVIII i XIX wieku”, którą do końca września można jeszcze oglądać w historycznym wnętrzu Łaźni Infirmerii na Zamku Średnim. Opowiada ona o ważnym epizodzie w historii malborskiej warowni, który pośrednio doprowadził do zmiany utylitarnego stosunku pruskiej administracji do pokrzyżackiego kompleksu i jego odbudowy w duchu romantycznego historyzmu. Prezentowany na wystawie cykl wielkoformatowych grafik wydanych w stolicy Prus ukazuje w szerokim spektrum miniony portret krzyżackiej stolicy w kadrach zdjętych z natury i na poły wyimaginowanych. Nowoczesna aranżacja ekspozycji autorstwa Jolanty Kacperskiej poprzez wysublimowaną grę światła podkreśla walory i ekspresję malarskich tonów zapisanych na kartach rycin.

W czasie promocji kuratorka wystawy Justyna Lijka opowiedziała o głównych twórcach widoków malborskiej warowni – Friedrichu Gilly’m i Friedrichu Fricku i oprowadziła gości po wystawie, przybliżając historię albumu i jego znaczenie w rozwoju ikonografii zamkowej. Zwiedzający mogli się naocznie przekonać, że żadne reprodukcje, czy ilustracje zamieszczone w internecie, nie zastąpią bezpośredniego oglądu oryginałów.

7 i 28 września Muzeum Zamkowe zaprasza jeszcze na dwa spotkania z kuratorką wystawy w ramach oprowadzań kuratorskich.

(Opr., fot. R. Lijka)

Zdjęcia (5)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe