XI Turniej Rycerski im. Albrechta III von Habsburga

  • 22.08.2019, 13:52
  • Robert Lijka
XI Turniej Rycerski im. Albrechta III von Habsburga fot. T. Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

SZTUM Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej oraz Muzeum Zamkowe w Malborku 17 sierpnia po raz jedenasty przygotowało Turniej Rycerski im. Albrechta III von Habsburga odbywający się na zamku w Sztumie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin.

W średniowiecznej wiosce, która pojawiła się na dziedzińcu sztumskiego zamku licznie przybyły „kwiat rycerstwa” - czyli bractwa rycerskie, między innymi z Chełmna, Bydgoszczy, Elbląga i Torunia - witał Arkadiusz Dzikowski - współzałożyciel Kapituły Rycerstwa Polskiego, namiestnik prowincji Prusy. Jest on także pracownikiem Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku, którego oddziałem z kolei jest zamek w Sztumie.

Publiczność mogła podziwiać zarówno walki piesze, jak i konne pokazy. Nie zabrakło rewii średniowiecznej mody i średniowiecznych tańców, by przypomnieć wszystkim, że rycerze byli nie tylko twardymi wojownikami, ale też wytwornymi bywalcami balów, a często także – jakbyśmy dziś powiedzieli - „influencerami” mody, a czasem nawet wzorem cnót chrześcijańskich i dworskich manier. W ten nastrój dworskich zabaw wprowadził uczestników koncert muzyki dawnej w wykonaniu chóru „Lutnia”, a w tańcach brali też udział najmłodsi uczestnicy imprezy, którzy ponadto zmagali się w „biegach plebejskich”. Impreza kończyła się późnym wieczorem przemarszem z pochodniami, historyczną inscenizacją i pokazem fireshow.

XI Turniej Rycerski w Sztumie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Był to turniej jubileuszowy – okazją była 25 rocznica powstania Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej.

fot. T. Sułkowski

Robert Lijka

Zdjęcia (10)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe