Sławni ludzie w Malborku Wspomnienia Juliana Ursyna Niemcewicza z wizyty w malborskim zamku

  • 02.08.2019, 08:38
  • Justyna Lijka
Sławni ludzie w Malborku Wspomnienia Juliana Ursyna Niemcewicza z wizyty… Widoki zamku malborskiego z roku 1802 roku autorstwa nieznanego artysty, Archiwum Muzeum Zamkowego w Malborku

Podziel się:

Oceń:

MALBORK Dramatopisarz, poeta, tłumacz, uczony i działacz społeczno-polityczny. Julian Ursyn Niemcewicz (1757–1841) był postacią barwną i nietuzinkową, obdarzoną wieloma talentami, żywym temperamentem, humorem oraz ciętym językiem (il. 1).

Był patriotą, który ukochał swoją ojczyznę i poświęcił jej swoje długie, ponad osiemdziesięcioletnie życie. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką i publicystyczną. Jako zwolennik Stronnictwa Patriotycznego i poseł na Sejm Wielki współtworzył projekt Konstytucji 3 Maja, której celem była reforma ustrojowa upadającej Rzeczypospolitej. Dziś jedna z warszawskich dzielnic – Ursynów – usytuowanych na lewym brzegu Wisły, wywodzi swą nazwę od starego przydomka rodu Niemcewiczów herbu Rawicz. Autor Powrotu posła mieszkał tam w latach dwudziestych XIX stulecia w pałacyku na skarpie rzecznej, zajmując się – dla wytchnienia duszy – ogrodnictwem i literaturą. I – jak mówi legenda – w parku opodal swojej (wówczas) wiejskiej rezydencji zasadził czarny orzech z nasion podarowanych mu przez Jerzego Waszyngtona, prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, którego poznał na emigracji. Miejsce to odwiedzał m.in. Juliusz Słowacki, który sportretował jego właściciela w postaci Prezesa w słynnym Kordianie, młodzieńczym dramacie napisanym w Genewie w 1833 roku.

(...)

Więcej w bieżącym numerze Gazety Malborskiej z dnia 31 lipca 2019

Justyna Lijka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe