Kultura wychodzi poza mury (ZDJĘCIA)

  • 31.07.2019, 08:48
  • Joanna Pawłowska
Kultura wychodzi poza mury (ZDJĘCIA) fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

MALBORK W ramach Malborskiej Strefy Kultury Otwartej w piątek i sobotę odbyły się dwa kolejne wydarzenia; były to kultura dla dzieci i koncert. W sumie Malborskie Centrum Kultury i Edukacji przygotowało ich cztery. Rozpoczęły je przedstawienia teatralne, a zakończą 30 sierpnia kino letnie. Wszystkie imprezy zorganizowane są na świeżym powietrzu.

Do piątkowej zabawy zaproszono dzieci.

- Na tym wydarzeniu proponujemy kulturę, na którą można trafić także „przy okazji” a nie specjalnie wychodząc z domu, co może nas zainspiruje do korzystania z tego typu oferty– wyjaśnia Małgorzata Badziong, kierownik Szkoły Łacińskiej. – Proponujemy tu dzieciom różne formy uczestniczenia w kulturze. Poznają malarstwo poprzez malowanie na sztalugach, teatr wykonując pacynki do domowego teatrzyku, literaturę dzięki możliwości ilustrowania książek, film przez realizację krótkich scenek filmowych no i oczywiście muzykę tym razem w formie śpiewu przy profesjonalnym karaoke.

Miejsce do tego był idealne, w centrum miasta, przy fontannie i rzeźbie K. Jagiellończyka. Kręci się tu dużo ludzi, więc skorzystać mogli również przypadkowi przechodnie. Dzieci wykorzystywały wszystkie przygotowane dla nich atrakcje a rodzice odpoczywali na leżakach i dmuchawcach. Panie Kasia Rachańska i Magda Omar, mamy siedmiolatek uważają, że zorganizowanie tej imprezy to bardzo dobry pomysł.

- Tu jest bardzo sympatycznie, jesteśmy zadowolone, bo dzieci są zainteresowane tymi propozycjami i bawią się. Dowiedziałyśmy się, że są to przypadkowe spotkania z kulturą, więc miejsce jest bardzo dobre.

- Nie wszystkie dzieci wyjeżdżają na wakacje. Rodzicom nieraz brak pomysłu czym je zająć – mówi pan Krzysztof. - Zorganizowanie im w tym czasie takich atrakcji to świetne posunięcie. Szkoda tylko, że to jednorazowe spotkanie. Tutaj dzieci mają wybór wielu zabaw związanych z kulturą, więc mogą odkrywać swoje talenty.

Oddajmy głos dzieciom.

Marceli Kurowski, 11 latek bierze udział w powstawaniu filmu.

- Zdecydowałem się na reżyserowanie, bo poznajemy jak powstaje film. Wszystko ustalam ze scenografem, aktorami i operatorem. To będzie „Draka w chińskiej dzielnicy” z 2 Japonkami i wampirem.

Dziesięcioletnia Zuzia cieszy się z zabawy.

- Ja robię książeczkę o dżdżownicy i motylku. Ale potem pójdę bawić się gdzie indziej. Może zrobię pacynki.

Mała Jamila przyszła z mamą.

- Mam prawie 5 lat. Lubię malować więc namalowałam supermarket dla kosmitów, a w środku są maszyny do sprzątania.

Mia i Pola są w tym samym wieku.

- Chciałabym być królewną i lubię ubierać się w piękne sukienki. Dlatego rysuję książkę o królewnie i jej rodzinie – mówi Mia.

- A ja wycinam pacynki i nie wiem co z nimi zrobię. Może zabiorę do domu i zrobię z nimi teatr – stwierdza Pola.

Być może, dzięki takim spotkaniom, niektóre z dzieci zainteresują się którąś z dziedzin kultury na poważnie. Oczywiście, skoro to SOK to wszyscy częstowani byli sokiem.

Joanna Pawłowska

Zdjęcia (9)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe