Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech

  • 25.07.2019, 12:03
  • artykuł sponsorowany
Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech

Podziel się:

Opieka nad starszymi w Niemczech stała się wśród Polek zajęciem, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Godziwe zarobki, korzystne warunki zatrudnienia, satysfakcja z wykonywanej pracy i możliwość zaprzyjaźnienia się z podopiecznymi to tylko część powodów skłaniających do wyjazdu za zachodnią granicę. Czym dokładnie zajmują się opiekunki starszych? Jakie są realia ich pracy? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Na czym polega praca opiekunki w Niemczech?

Obowiązkiem opiekunek jest przede wszystkim pomoc podopiecznym w pracach domowych i codziennym funkcjonowaniu. Do ich zadań należy więc przygotowywanie posiłków, dbanie o czystość w mieszkaniu, robienie zakupów, wspieranie seniorów w porannej i wieczornej toalecie oraz w zabiegach pielęgnacyjnych (takich jak mycie i czesanie), towarzyszenie podczas wizyt u lekarza i nadzorowanie przyjmowania leków.

Zakres obowiązków opiekunek zależy przede wszystkim od stanu zdrowia i kondycji ich podopiecznych. Często jest dostosowany do specyficznych potrzeb seniorów – ich przyzwyczajeń i zainteresowań. Zdarza się, że opiekunka nie tylko asystuje osobie starszej w codziennych czynnościach i przygotowuje dla niej posiłki, ale też gra z nią w gry planszowe albo dotrzymuje jej towarzystwa w czasie spacerów.

Wynagrodzenie i długość wyjazdu

Zarobki opiekunki osób starszych mogą wynosić od 1000 do 1600 euro. Trzeba przy tym pamiętać, że wysokość wypłaty jest uzależniona od poziomu znajomości języka niemieckiego, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Agencje zatrudnienia pośredniczące między opiekunkami a rodzinami seniorów przyznają też bonusy świąteczne i premie za polecenie kolejnej osoby do pracy w Niemczech. Można też liczyć na bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy i wsparcie konsultantów. Wspomniane udogodnienia zapewniają wyłącznie renomowane agencje – lepiej sprawdzić proponowane warunki przed przesłaniem zgłoszenia.

Jeżeli chcesz pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech, na stronie https://laxocare.pl/oferty znajdziesz wiele ofert zatrudnienia odpowiadających Twoim umiejętnościom i wymaganiom. Przy każdej z nich zamieszczono proponowaną stawkę wynagrodzenia. Za granicę możesz wyjechać na okres od 2 do 6 miesięcy. Najczęściej zdarzają się wyjazdy trzymiesięczne – wiele zależy od indywidualnych ustaleń przy rekrutacji.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – co nie należy do zadań zatrudnionych?

Warto wiedzieć, że do niektórych podopiecznych przychodzą pielęgniarki i rehabilitanci. Opiekunka może wykonywać czynności medycznych takich jak podawanie leków, zastrzyków i zmiany opatrunków. Zgodnie z lokalnym prawem są to czynności wymagające zdobycia kwalifikacji w zawodzie Altenpflegerin lub Altenpflegehelferin.

Chociaż praca opiekunki osób starszych w Niemczech nie należy do najlżejszych, wdzięczność i sympatia okazywana przez podopiecznych sprawiają, że można poczuć się potrzebnym i docenionym. Wykonywanie codziennych obowiązków wymaga empatii i wyrozumiałości. Wysiłek wynagradzają jednak nie tylko uśmiech seniora i satysfakcja z dobrze wykonanych zadań, lecz korzystne warunki zatrudnienia, wysokie zarobki, możliwość podszlifowania języka i poznania innej kultury z bliska. Wszystkie te kwestie wpływają na końcowe pozytywne doświadczenia z wyjazdów.

artykuł sponsorowany

Pozostałe