Środa, 16.10.2019

Będą w Wielbarku wiercić tunele na deszczówkę

  • 10.07.2019, 11:50 (aktualizacja 10.07.2019, 12:00)
  • Żródło: Gazeta Malborska
Będą w Wielbarku wiercić tunele na deszczówkę Tomasz Sułkowski
Podziel się:
Oceń:
Mieszkańcy niektórych ulic Wielbarka znaleźli w swoich skrzynkach informację, że 15 lipca rozpocznie się prowadzenie robót przy budowie dwóch mikrotuneli odprowadzających deszczówkę do zbiornika retencyjnego nad Nogatem.

Władze miasta proszą o wyrozumiałość, ponieważ agregat dostarczający prąd, a zasilany przez Zakład Energetyczny mieszczący się na ul. Koszalińskiej, pracuje dosyć głośno. Prace będą trwały 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Wiercenia zostaną prowadzone dwufazowo. Pierwsze przez dwa – trzy tygodnie od zaplecza „Biedronki” w stronę Nogatu i kolejne dwa – trzy tygodnie w przeciwną stronę aż za stację diagnostyczną mieszczącą się na rogu ul. Koszalińskiej i ul. Sprzymierzonych.

- Średnica zewnętrzna tunelu wynosi od 1720 - 1499 mm a wewnętrzna od 1600 – 1400 mm - informuje Adam Barański, kierownik robót firmy „Molewski sp. z o.o”. – W ciągu tego czasu zostaną wykopane dwa odcinki, każdy o ok. 300 m długości. Ważne jest, że nie utrudnimy życia mieszkańcom, ponieważ nie układamy ich pod przeszkodami, np. pod domami.

Budowa mikrotuneli jest sterowana komputerowo. Głowica ze specjalną tarczą skrawającą przesuwa się do przodu drążąc tunel, wypompowując urobek za siebie, który po osuszeni zostanie rozplantowany. Następnie automatycznie przesuwające się elementy rur tworzą dla deszczówki tunel; ich połączenia zabezpieczają specjalne uszczelki. Prace prowadzone są na głębokości od 7 do 13 m na skarpie Nogatu, tunele będą biegły ze spadkiem, żeby ruch wody odbywał się grawitacyjnie. Duże zagrożenie dla głowicy stanowią kamienie; są w stanie ją zniszczyć. Rycie tuneli przy pomocy tej metody zaoszczędzi mieszkańcom Wielbarka brudu i błota, które byłoby wywożone przy zwykłym wykopywaniu rowów.

- Woda do tuneli dostawać się będzie starymi studzienkami kanalizacyjnymi – wyjaśnia Roman Milanowski z Wydziału Inżynierii UM. - Deszczówka zanim trafi do zbiornika będzie poddawana usuwaniu zanieczyszczeń.

Budowa ta jest koniecznością, ponieważ nieodpowiedni stan kanalizacji deszczowej może tworzyć zagrożenie powodziowe.

Wspomniane utrudnienia w ciągu lata dotyczyć będą mieszkańców rejonu ulic: Wincentego Pola, Koszalińskiej, Słupeckiej i Broniewskiego, na zapleczu „Biedronki”. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na październik./.../

 

Więcej na ten temat i wiele innych ciekawych wiadomości z życia naszego miasta i powiatu znajdziesz w bieżącym wydaniu "Gazety Malborskiej" - dostępnej w kioskach i punktach sprzedaży prasy na terenie powiatu malborskiego.

Zachęcamy do kupna i lektury!

 

Źródło: Gazeta Malborska

Zdjęcia (2)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe