Poniedziałek, 16.09.2019

Problem z patronem SP 3 w Malborku

  • 20.05.2019, 09:43
  • (opr. red.) / Gazeta Malborska
Problem z patronem SP 3 w Malborku fot. Tomasz Sułkowski
Podziel się:
Oceń:
Przedmiotem obrad nadzwyczajnej sesji Rady Miasta był projekt uchwały w sprawie wniesienia skargi na zarządzenie zastępcze Wojewody Pomorskiego z dnia 18 kwietnia 2019 r. w sprawie nadania nazwy szkole. Dotychczasowym patronem SP 3 był 2 Pułk Nocnych Bombowców „Kraków” i wojewoda zarządził, że szkoła ma nosić nazwę „Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku”, zaś imię patrona ma być usunięte.

Pułk nocnych bombowców sformowano w miejscowości Girgoriewskoje w ZSRS w 1943 r. W ocenie IPN z dnia 8 kwietnia 2019 r. formacja wojskowa będąca patronem szkoły symbolizuje komunizm w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totlitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U. Z 2018 r. poz. 1103). Radni przyjęli uchwałę w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na zarządzenie zastępcze Wojewody Pomorskiego 14 głosami za, 2 przeciw i 1 wstrzymującym się.

(opr. red.) / Gazeta Malborska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe